LINKEDINCOMMENTMORE

District 3 Power Rankings as of Wednesday, Jan. 6, 2016

Boys’ basketball

Class AAAA

Top 20 qualify for postseason

1. Harrisburg, 7-0

2. Central York, 11-1

3. Carlisle, 9-2

4. J.P. McCaskey, 9-2

5. Northeastern, 9-1

6. Spring Grove, 6-1

7. Cedar Crest, 10-2

8. Central Dauphin East, 7-4

9. Greencastle-Antrim, 7-2

10. Hempfield, 8-4

11. Reading, 9-3

12. Lebanon, 9-3

13. Chambersburg, 6-4

14. Wilson, 8-3

15. Cumberland Valley, 5-8

16. Cedar Cliff, 8-3

17. Conestoga Valley, 9-4

18. William Penn, 7-6

19. Garden Spot, 7-4

20. Penn Manor, 6-5

Others: 21. Red Lion, 5-5. 22. Shippensburg, 8-4. 23. Dallastown, 6-5. 24. Governor Mifflin, 6-5. 25. Northern York, 5-4.

Class AAA

Top 18 qualify for posteason

1. Milton Hershey, 6-0

2. Bishop McDevitt, 7-3

3. Lampeter-Strasburg, 10-0

4. ELCO, 11-1

5. Gettysburg, 9-3

6. Steelton-Highspire, 6-3

7. Eastern York, 8-3

8. Cocalico, 8-3

9. West York, 6-4

10. Palmyra, 9-3

11. Middletown, 6-3

12. Dover, 6-4

13. Manheim Central, 7-4

14. James Buchanan, 7-4

15. East Pennsboro, 6-4

16. Twin Valley, 8-5

17. Wyomissing, 6-4

18. Schuylkill Valley, 7-4

Others: 19. Susquehanna Township, 3-7. 20. Lancaster Catholic, 6-6. 21. Berks Catholic, 4-6. 22. Conrad Weiser, 3-4. 23. Susquehannock, 3-6.

Class AA

Top 10 qualify for posteason

1. Camp Hill, 8-3

2. Trinity, 7-3

3. York Catholic, 8-2

4. Hanover, 9-2

5. Upper Dauphin, 9-3

6. Lancaster Mennonite, 6-6

7. Delone Catholic, 5-7

8. Newport, 6-5

9. Kutztown, 4-4

10. Columbia, 4-8

Others: 11. Annville-Cleona, 4-9. 12. Biglerville, 6-7. 13. Brandywine Heights, 3-6. 15. Tulpehocken, 2-8. 15. Fairfield, 2-8.

Class A

Top 12 qualify for postseason

1. York Country Day, 9-0

2. Greenwood, 7-4

3. Lancaster County Christian, 8-3

4. Millersburg, 5-5

5. Lancaster Country Day, 6-4

6. West Shore Christian, 6-3

7. New Covenant Christian, 6-3

8. Halifax, 4-6

9. Covenant Christian, 7-3

10. Veritas Academy, 7-4

11. Conestoga Christian, 5-4

12. Mount Calvary, 5-5

Others: 13. High Point Baptist, 3-4. 14. Lititz Christian, 3-4. 15. Lebanon Catholic, 2-9. 16. Dayspring Christiain, 3-8. 17. Harrisburg Christian, 4-7.

Girls’ basketball

Class AAAA

Top 20 qualify for posteason

1. Red Lion, 13-0

2. Cumberland Valley, 9-1

3. Governor Mifflin, 10-1

4. Central Dauphin East, 8-5

5. Cedar Crest, 10-1

6. Central York, 10-2

7. Cocalico, 9-1

8. Harrisburg, 7-2

9. Central Dauphin, 7-2

10. Lower Dauphin, 8-3

11. J.P. McCaskey, 8-3

12. Hempfield, 9-4

13. Mechanicsburg, 8-4

14. New Oxford, 8-5

15. William Penn, 7-5

16. Manheim Township, 7-5

17. Palmyra, 6-5

18. Cedar Cliff, 6-5

19. South Western, 5-5

20. Hershey, 5-5

Others: 21. Warwick, 6-7. 22. Wilson, 5-5. 23. Elizabethtown, 6-6. 24. Muhlenberg, 4-5. 25. Red Land, 3-6.

Class AAA

Top 18 qualify for posteason.

1. Berks Catholic, 8-2

2. Northern Lebanon, 12-0

3. Bishop McDevitt, 9-2

4. Susquehannock, 10-2

5. Fleetwood, 8-1

6. York Suburban, 9-2

7. Lancaster Catholic, 10-1

8. Greencastle-Antrim, 9-1

9. Milton Hershey, 6-1

10. Susquenita, 9-1

11. Twin Valley, 8-4

12. Conrad Weiser, 4-4

13. West Perry, 9-4

14. Middletown, 7-4

15. Boiling Springs, 2-1

16. West York, 7-5

17. Donegal, 6-6

18. Lampeter-Strasburg, 6-6

Others: 19. ELCO, 5-5. 20. Gettysburg, 6-7. 21. Littlestown, 6-5. 22. Eastern York, 4-7. 23. Susquehanna Township, 3-7, 24. James Buchanan, 4-6.

Class AA

Top 10 qualify for postseason

1. Camp Hill, 9-1

2. Linden Hall, 7-0

3. Wyomissing, 11-1

4. Delone Catholic, 10-2

5. York Catholic, 8-4

6. Oley Valley, 5-4

7. Steelton-Highspire, 3-5

8. Trinity, 2-7

9. Upper Dauphin, 6-4

10. Columbia, 4-8

Others: 11. Brandywine Heights, 3-7. 12. Annville-Cleona, 3-8. 13. Biglerville, 3-8. 14. Kutztown, 3-6. 15. Hanover, 2-8.

Class A

Top 12 qualify for postseason

1. Christian School of York, 8-1

2. Lebanon Catholic, 7-3

3. Dayspring Christian, 7-3

4. Halifax, 7-4

5. Harrisburg Christian, 8-2

6. Harrisburg Academy, 7-4

7. High Point Baptist, 3-3

8. West Shore Christian, 5-4

9. Lancaster Country Day, 4-5

10. Lititz Christian, 4-4

11. Hershey Christian, 2-2

12. Mount Calvary, 5-5

Others: 13. Greenwood, 3-8. 14. Newport, 3-8. 15. Veritas Academy, 4-7. 16. Millersburg, 2-7. 17. Covenant Christian, 2-8.

Wrestling

Class AAA

Top 16 teams qualify for postseason

1. Exeter Township, 3-0

2. Lower Dauphin, 7-0

3. Central Dauphin, 2-0

4. Northern York, 1-0

5. Spring Grove, 3-0

6. Solanco, 1-0

7. Milton Hershey, 7-0

8. Wilson, 6-1

9. Cedar Cliff, 9-0

10. Shippensburg, 1-0

11. Warwick, 9-0

12. Cocalico, 4-0

13. Cumberland Valley, 3-1

14. South Western, 5-1

15. ELCO, 11-2

16. Dallastown, 4-1

Others: 17. Governor Mifflin, 5-2. 18. Big Spring, 3-1. 19. Red Lion, 4-1. 20. Manheim Central, 3-1. 21. Kennard-Dale, 4-2.

Class AA

Top 8 qualify for posteason

1. Northern Lebanon, 8-0

2. Hamburg, 9-0

3. Bishop McDevitt, 1-0

4. Newport, 12-0

5. Wyomissing, 4-1

6. Bermudian Springs, 3-1

7. Susquenita, 2-1

8. Upper Dauphin, 5-3

Others: 9. Biglerville, 7-5. 10. Annville-Cleona, 2-2. 11. Brandywine Heights, 4-3. 12. Delone Catholic, 3-3. 13. Camp Hill, 1-1.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://gtpa.co/1OPRs4A