LINKEDINCOMMENTMORE

Saturday's results from the District 3 swim meet at Cumberland Valley High School.

Boys'

Class AAA

100 free — 1. Tim Raab, Her, 46.28. 2. Jacob Deckman, CuV. 3. Josh Clarke, NY. 4. Alec Peckmann, CY. 5. Benjamin Johnston, CuV. 6. Tim Griest, War. 7. Chris Paynter, her. 8. Trent Groff, Ex. 24. Alex Yokem, SW.

500 free — 1. Vince Filippini, Muhl, 4:32.61. 2. Matt Guenter, Wil. 3. Miguel Jacome, JPM. 4. Keir Uhlin, War. 5. Jack Lance, War. 6. Dylan North, RL. 7. Caleb Walters, LD. 8. Jesse Tate, CY. 22. Lucas Marsico, Dt. 25. Colin Sload-Diehl, RL. 26. Charles Baker, Dt. 28. Logan Brockway, Dt. 30. Jacob Lorenzen, RL.

100 back — 1. Noah Brockway, Dt, 51.22. 2. Ben Francis, CuV. 3. Josh Hagan, Her. 4. Kohle Kerchner, Muhl. 5. Tyler Russell, MT. 6. Bryce Schaffer, Muhl. 7. Cory Poe, NY. 8. Zach Lauer, LD. 12. Braedon Erne, Dt. 15. Will Hartzell, CY. 21. Taylor Myers, SG. 22. Alex Pecher, NO. 23. Patrick Jacobson, Dt. 28. Nick Petrella, RL.

100 breast — 1. Zach Ceneviva, Her, 57.36. 2. Jack Kushner, Her. 3. Tyler Christ, Muhl. 4. Tre Fissella, Hemp. 5. Matt Zappe, CuV. 6. Ricky Averill, CD. 7. Grant Wertz, Dt. 8. Nathan Land, MT. 24. Anthony Gemma, CY. 26. Aaron Tate, CY. 31. Justin Culp, SG. 32. Matthew Lanius, RL.

400 free relay — 1. Cumberland Valley (Benjamin Johnston, Matt Zappe, Ben Francis, Jacob Deckman), 3:08.43. 2. Hershey (Zach Ceneviva, Josh Hagan, Jack Kushner, Will Drexler). 3. Dallastown (Logan Brockway, Spencer Hill, Jake Stoner, Noah Brockway). 4. Hempfield. 5. Wilson. 6. Central York (Jesse Tate, Will Hartzell, Erick Peckmann, Alec Peckmann). 7. Northern York. 8. Warwick. 13. Red Lion (Nick Petrella, Colin Sload-Diehl, Dylan North, Jacob Lorenzen).

Team scores — 1. Hershey 324. 2. Cumberland Valley 196.5. 3. Wilson 193. 4. Hempfield 191.5. 5. Dallastown 177. 6. Muhlenberg 159. 7. Northern York 133. 8. Warwick 131. 9. Central York 126. 10. Governor Mifflin 112. 11. Central Dauphin 104. 12. Lower Dauphin 96. 13. Reading 68. 14. Exeter Township 64. 15. Cedar Crest 46. 16. Manheim Township 40. 17. J.P. McCaskey 31. 18. Red Lion 27. 19. Chambersburg 17. 20. South Western 12. 21t. Red Land and Spring Grove 10. 23t. Twin Valley and Penn Manor 9. 25. Shippensburg 5. 26. Carlisle 1.

Class AA

100 free — Devon Chenot, WP, 47.43. 2. Nicholas Boyd, BiS. 3. Matt Spinello, YS. 4. Adam Fox, AC. 5. Colin Anderson, LS. 6. Michael Southward, LC. 7. Derek Ondrizek, Get. 8. Jonas Lackey, OV. 9. Aidan Fryar, YS. 15. Diego Herrera, YS. 19. Karl Schmittle, YS. 20. Nico DeAngelo II, Get. 21. Tobias Kwasnjuk, Do. 22. Evan Mosko, Sus. 24. Nikos Koufos, Get.

500 free — 1. Matthew Daniel, MC, 4:36.02 (New district 3 record: Previous record, Zach Phillips, Susquehannock, 4:36.55). 2. Teag Culver, Pal. 3. Keenan Handley, Trin. 4. Logan Hyde, Get. 5. Jared Herr, Get. 6. Chip Schroder, Wyo. 7. Sean Capper, Trin. 8. Alex Patterson, YS. 12. Hunter Link, Do. 14. Trent Colgen, YS. 15. Jake Spangler, WY.

100 back — 1. Nathan Elzer, Wyo, 52.99. 2. Jonathan Mata, McD. 3. Casey Marshall, Do. 4. Dylan Knaub, BoS. 5. Eric Guthridge, Coc. 6. Colin Gwiazdowski, SV. 7. Nico DeAngelo II, Get. 8. Andy Snyder, Trin. 9. Nikos Koufos, Get. 14. Justin Reed, Sus. 17. Kyle Miller, DC. 20. Joe Speir, Sus. 22. Raven Alwine-Frank, YS.

100 breast — 1. Billy Webber, BoS, 59.52. 2. Robert Jones, Big. 3. Jarod Anderson, BiS. 4. Charlie Tonneslan, Wyo. 5. Alex Scheetz, BoS. 6. Alex Howard, LC. 7. Ben Spangler, WY. 8. Will Bourne, LC. 9. Gret Landis, WY. 16. Gibson Porter, Sus. 20. Brannon Boyd, Do. 22. David Boyer, YS. 23. Jared May, WY.

400 free relay — 1. Boiling Springs (Dylan Knaub, Paul Greenbaum, Andrew Cawley, Billy Webber), 3:15.28. 2. York Suburban (Aidan Fryar, Matt Spinello, Diego Herrera, Karl Schmittle). 3. Trinity (Jordan Wyant, Alex Diaz, Andy Snyder, Keenan handley). 4. Big Spring. 5. Wyomissing. 6. Palmyra. 7. Gettysburg (Nikos Koufos, Logan Hyde, Nico DeAngelo II, Derek Ondrizek). 8. Dover (Casey Marshall, Tobias Kwasnjuk, Hunter Link, Cameron Aspey). 11. Susquehannock (Evan Mosko, Mark Freidhoff, Patrick Hogan, Robert Jackson). 13. West York (Dan Morrison, Tony Zito, Jared May, Ben Spangler).

Team scores — 1. Trinity 241. 2. Big Spring 214.5. 3. Boiling Springs 195. 4. Wyomissing 175. 5. York Suburabn 171. 6. Gettysburg 130. 7. Palmyra 129. 8. Dover 112. 9. Cocalico 102. 10. Bishop McDevitt 97. 11. Lancaster Catholic 94. 12. Schuylkill Valley 86. 13. Susquehanna Township 80. 14. West York 62. 15. lampeter-Strasburg 49. 16. Milton Hershey 46. 17t. Manheim Central & James Buchanan 45. 19. Susquehannock 43. 20. East Pennsboro 4.

Girl's

Class AAA

100 free — 1. Meredith Newman, MT, 51.10. 2. Kaley Buchanan, Her. 3. Cami Cook, CCl. 4. Elizabeth Gaspari, Read. 5. Morgan Haines, Coc. 6. Mikaela Lantz, Read. 7. Olivia Duck, Her. 8. Oliviah Rachael, Etown.

500 free — 1. Sidney Evans, Coc, 4:58.84. 2. Maggie Lee, her. 3. Emma Schouten, War. 4. Bailey Robertson, her. 5. Sally Tafuto, Her. 6. Abby Stauffer, Cham. 7. Courtney Schaefer, RL. 8. Ellen Moser, Read. 13. Lindsay Brenneman, Do. 16. Justina Thornley, Dt. 22. Summer McIntyre, CY. 24. Rebekah Brown, Dt. 25. Mackenzie Sopko, CY. 27. Julia Randolph, Dt. 28. Camryn Sopko, CY. 29. Morgan Staub, Do.

100 back — 1. Samantha Marino, Coc, 56.16. 2. Peyten Lyons, Pal. 3. Elizabeth Chemey, Ex. 4. MacKenzie Gring, Muhl. 5. Emily Nolan, Her. 6. Regan Chalk, NO. 7. YangYang Lu, CuV. 8. Sophie Guthridge, Coc. 9. Anna Hess, Dt. 21. Carley Vaughn, CY. 26. Olivia Sopko, CY. 28. Mikaelie Gonzalez, Dt.

100 breast — 1. Vivi Tafuto, Her, 1:01.16. 2. Allie Raab, Her. 3. Maddy Popalis, Hemp. 4. Gabriella Johnson, GM. 5. Emma Schouten, War. 6. Elli Machado, Ex. 7. Oriana Barone, her. 8. Lauryn Ober, War. 13. Alison Sell, SW. 20t. Jessica Sun, RL. 30. Jena Woods, Dt.

400 free relay — 1. Hershey (Allie Raab, Kaley Buchanan, Maggie Lee, Vivi Tafuto), 3:27.99. 2. Cocalico (Sophie Guthridge, Sidney Evans, Morgan haines, Samantha Marino). 3. Reading (Elizabeth Gaspari, Ellen Moser, Olivia Iswalt, Mikaela Lantz). 4. Manheim Township. 5. Exeter Township. 6. Dallastown (Justina Thornley, Anna Hess, Jena Woods, Erica Wise). 7. Hempfield. 8. Cumberland Valley. 13. Central York (Summer McIntyre, Mackenzie Sopko, Olivia Sopko, Sarah Hartman). 14. Red Lion (Courtney Schaefer, Amira Washington-Myers, Hailey Welchans, Jessica Sun).

Team Scores — 1. Hershey 460.5. 2. Cocalico 192. 3. Reading 168. 4. Manheim Township 158. 5. Wilson 139. 6. Hempfield 121. 7. Cumberland Valley 117. 8. Governor Mifflin 114. 9. Dallastown 110. 10. Palmyra 100.5. 11. Warwick 97. 12. Exeter Township 96. 13. Muhlenberg 60. 14. Chambersburg 58. 15. Cedar Cliff 55. 16. Red Lion 41. 17. Elizabethtown 31. 18. Central York 29. 19. New Oxford 28. 20. Spring Grove 27. 21. Lower Dauphin 21. 22. Carlisle 19. 23. Mechanicsburg 15. 24. South Western 11. 25. Dover 10. 26. Cedar Crest 5.5. 27. Central Dauphin 1.

Class AA

100 free — 1. Sydney Wareham, Don, 52.82. 2. Sarah Wyant, Trin. 3. Alexis Glassmire, SV. 4. Katilyn Floyd, Kutz. 5t. Taylor Hoover, WY, Anna Schmittle, YS. 7. Cait Weeden, NY. 8. Mackenzie Miko, BiS. 10. Maddi Stoner, WY. 16. Morgan Gochnauer, YS. 18. Alyssa Hersey, WY. 20. Ona Sutton, Ne. 23. Megan Keuler, Sus.

500 free — 1. Hannah Schlegel, TV, 4:54.55. 2. Carson Gross, YS. 3. Madison Nalls, EY. 4. Kimmi Szajnuk, Trin. 5. Gabby Lodovici, NY. 6. Caelyn King, EP. 7. Claire Finnerty, McD. 8. Rachel Eby, NY. 9. Havannah Suarez, YS. 12. Annie Williams, Get. 15. Alexis Bowen, YS. 18. Casey Little, Get. 21. Caitlyn Rau, Ne.

100 back — Taylor Ament, TV, 1:00.83. 2. Caroline Hills, Trin. 3. Jenna Clancy, McD. 4. Jenna Hufnagle, YS. 5. Larissa MacDougall, NY. 6. MIkala Persky, SV. 7. Claudia Keller, WY. 8. Taylor Howery, Get. 9. Grace Dorsey, KD. 10. Carsyn Smith, YS. 11. Cara Zortman, YS. 17. Brigid Costello, Lt. 20. Megan Keuler, Sus. 21. Gwyn Dolecki, DC.

100 breast — 1. Nikolette NOlte, Kutz, 1:04.9. 2. Megan Hunt, YS. 3. Jenn Strine, NY. 4. Sami Stoner, Don. 5. Rachel Rehrig, SV. 6. Madeline McDevitt, SV. 7. Kristen STrayer, BoS. 8. Madeleine Flory, BiS. 9. Caroline Dudenhoeffer, DC. 10. Keelier Walker, YS.

400 free relay — 1. York Suburabn (Anna Schmittle, Madie Devaney, Carson Gross, Megan Hunt), 3:35.07. 2. Trinity (Kimmi Szajnuk, Caroline Hills, Maddie Brenner, Sarah Wyant). 3. Northern York (Gabby Lodovici, Rachel Eby, Jenn Strine, Cait Weeden). 4. West York (Maddi Stoner, Claudia Keller, Maelyn Elder, Taylor Hoover). 5. Schuylkill VAlley. 6. Gettysburg (Anastasia Siperko, Casey Little, Annie Williams, Taylor Howery). 7. Boiling Springs. 8. Northeastern (Reilly Kobus, Hali Eckenrode, Coryn Moyer, Abby Braswell).

Team scores — 1. York Suburban 301.50. 2. Schuylkill Valley 256. 3. Trinity 231. 4. Northern York 203. 5. Twin Valley, 175. 6. West York 160.5. 7. Big Spring 120. 8. Bishop McDevitt 110. 9. Boiling Springs 95.5. 10. Gettysburg 81. 11. East Pennsboro 68. 12. Northeastern 65. 13. Lancaster Catholic 40. 14. Wyomissing 35. 15. Susquehanna Township 23. 16. James Buchanan 22. 17. Milton Hersehy 8. 18. Susquehannock 6.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.gametimepa.com/story/archives/2015/02/28/saturdays-results-from-district-3-swim-meet/75627282/