Four area girls volleyball players — including three from PIAA semifinalist Lansdale Catholic — were selected to the Pennsylvania Volleyball Coaches Association Class AA All-State Team.

Crusader seniors Brynne Taylor and Alicia Kradzinski along with LC junior Kaitlyn Kushman and Gwynedd Mercy Academy senior Natalie Pisch were also chosen for the 45-player team.

Both Taylor and Kradzinski earned all-state honors for the second-consecutive season as Lansdale Catholic won its second-straight Philadelphia Catholic League title and third-straight District 12 Class AA championship.

Taylor, a middle blocker who has committed to West Chester, led LC in kills (276), hitting percentage (.344) and blocks (3) while also adding 55 aces and 102 digs.

Kradzinski, a right-side hitter who was four-year varsity starter at LC, finished 2013 with 179 kills, 160 assists, 12 blocks, 261 digs and 45 aces.

Kushman, a setter, was named the MVP of the Philadelphia Catholic League after collecting 712 assists, 226 digs, 91 kills and 86 aces for the league champs.

Pisch, who is the daughter of LC coach Joann Pisch, was a four-year varsity starter for Gwynedd Mercy and has signed to play at Lafayette.

GIRLS BASKETBALL

Mt. St. Joe's 43, Souderton 32

Bianca Picard scored 12 points, but the Indians dropped their opener on Friday night. Souderton fell behind 16-7 after 1 quarter and had trouble playing catch up.

Souderton 7-6-12-7-32

Mount St. Joe's 16-10-11-6-43


Advertisement

Souderton (32)

Allison Gallagher 2-0-0-4; Katie O'Connor 2-0-0-6; Noelle Noble 1-0-0-2; Hannah Bergey 1-0-0-2; Marissa Sandone 0-0-0-0; Bianca Picard 2-6-8-12; Sarah Derstein 2-0-0-4; Devon Boehm 1-0-0-2

Totals 11-6-8-32

MSJ (43)

Louin 8-0-1-19; Monzo 1-0-2-2; Steinmetz 2-2-2-6; Tacka 4-2-3-10; Vlasewicz 1-0-1-2

Wills 1-0-0-2; Cunningham 0-2-4-2

Totals 17-6-13-43

3's: Picard 2, O'Connor 2, Louin 3

Saturday, Dec. 7

Boys Basketball

Pottstown at Central Bucks West, 4:30 p.m.

North Penn at Upper Dublin Tip-Off Tournament, TBA

Lansdale Catholic, Methacton Pennridge at Pennridge Tournament, 5:30 and 7

Souderton at Church Farm Tournament, TBA

Wissahickon at Abington Tournament, TBA

Calvary Baptist at Calvary Tip-Off Tournament, TBA

Girls Basketball

Gwynedd Mercy North Penn at Lady Knights Tip-Off Tournament, North Penn, 1 and 3

Christopher Dock, Pennridge at Pennridge Tournament, 5:30 and 7

Wissahickon at William Tennent Tournament, TBA

Lady Warrior Classic Tip-Off Tournament, Methacton

Consolation, TBA

Championship, TBA

Boys Swimming

Methacton at West Chester Henderson, 1 p.m., West Chester YMCA

Girls Swimming

Methacton at West Chester Henderson, 1 p.m., West Chester YMCA

Wrestling

Pennridge at Lake Norman HS Duals, 9 a.m.

Methacton at Nazareth Invitational, 9 a.m.

Wissahickon at Wissahickon Duals, 9 a.m.

Souderton at Mule Classic, TBA, Solanco HS

Central Bucks West at New Hope-Solebury Invitational, TBA

All coaches can report results by e-mailing sports@thereporteronline.com or calling 215-361-8821.