HERSHEY -- It was an unfamiliar position for Kelsey Ibarra to be in but certainly not an uncomfortable one.

Heading into the final 400 meters of her District 3 Class AAA cross country championship race Wednesday, Ibarra found herself stalking behind the leader, Cumberland Valley's Leigha Anderson.

It wasn't the Central York sophomore's usual style. Ibarra had blown away YAIAA competition this year mostly by playing the role of pace setter.

This time she would have to win differently.

"I just wanted to stick with the leader and see how I felt," Ibarra said. "My legs still felt fresh. So I was just like 'I'm going to go for it.'"

By the time she crossed the finish line at Hershey's Parkview course, Ibarra had kicked her way to a district championship. She tore through Parkview's soggy conditions in a time of 19:02, five seconds ahead of Anderson.

"The races she's won, she's always been out ahead," Central York coach Sean Potts said. "Today's one of those when you really find out about a runner."

Potts had plenty to celebrate. His team took third place in girls' Class AAA, thus earning a spot in the PIAA Championship meet on Nov. 6 back at Hershey.

York Catholic's Taylor Falvey earned a fourth-place finish in the girls' Class AA event, while Kennard-Dale's Brandon Taylor took fourth in boys' Class AAA.

None were quite as impressive as Ibarra, who last week had cruised to a 30-second victory at the YAIAA cross country championships. The sophomore, it seems, is peaking at the perfect time.

Two months ago, Ibarra's season started in forgettable fashion. She cruised to a big lead during her team's season-opening event at Dover, only to take a wrong turn that eventually cost her the race.

"She started hearing people say she starts out fast, but she can't finish," Potts said. "Ever since that race, she's been on a mission."

Ibarra put those thoughts to rest Wednesday. Her strong finish left her time to spare and helped her beat her district time last year (when she finished fourth) by more than a minute.

"I felt like I had control," she said, "because I knew where (the leader) was."

Ibarra's win helped Central earn a third-place in the Class AAA team standings with a score of 207. Four other Panthers ended up in the top 70, led by senior Sammi Stoltzfus (25th, 20:20). York Suburban's Lily Corsaro took sixth in girls' Class AAA with a time of 19:31.

In the boys' AAA event, Kennard-Dale's Taylor was part of a tight, four-man race to the finish. The senior posted a time of 16:24, just four seconds behind Cedar Crest's Alex Galli.

"My plan was just to hit that second mile hard and just go," said Taylor, the YAIAA boys' champion. "It was pretty much anybody's race those last 200 meters."

Earlier, York Catholic's Falvey earned a satisfying result in the girls' Class AA race. The senior missed districts her freshman year with a stress fracture in her right shin and said she spent the next two years struggling with the mental effects of the injury. She finished fourth Wednesday with a time of 20:37.

"This is my first year really pushing on my course," Falvey said. "I use the hills as my stronger point, so I like the hills on it."

The Irish, minus top runner Kady Schrann once again because of a leg injury, still almost qualified for states. They finished fourth with 143 points, just seven behind the third and final qualifier, Oley Valley.

Also in girls' Class AA, Littlestown junior Elizabeth Reese (20:58) finished sixth, while Fairfield sophomore Kaitlyn Beckham (21:07) placed eighth.

Delone Catholic's Chris Sauvageau rounded out the YAIAA's top 10 finishers. He took ninth in the boys' AA race with a time of 17:40.
jclayton@ydr.com; 771-2045
   
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
   Wednesday's results from the 2010 District 3 Cross Country Championships at Parkview Cross Country Course in Hershey:
CLASS AAA BOYS
Individual
   1. Alex Galli, Cedar Crest, 16:20; 2. Matthew Groff, Hempfield; 3. Zack Greth, Exeter, 16:23; 4. Brandon Taylor, Kennard-Dale, 16:24; 5. Dan Patti, Chambersburg; 6. Logan Mohn, Governor Mifflin, 16:38; 7. Ed Schrom, Central Dauphin, 16:38; 8. Andy Flynn, Cumberland Valley, 16:42; 9. Ryan Hartzel, Cumberland Valley, 16:24; 10. John Ausel, Solanco, 16:45; 11. Jeff Groh, Lower Dauphin, 16:47; 12. Connor Strynkowski, 16:48; 13. Nate McClafferty, Conrad Weiser, 16:49; 14. Nate Kreider, Elizabethtown, 16:56; 15. Vinny Todaro, Big Spring, 16:57; 16. Cory Dowling, Hershey, 16:57; 17. Andrew Rohrbaugh, Spring Grove, 16:57; 18. Tim Monko, Northern York, 17:00; 19. Kyle Phillips, Waynesboro, 17:00; 20. Kyle Klaboe, Central Dauphin East, 17:01.
  21. Tyler Sensenig, Ephrata, 17:02; 22. Alex Hinnenkamp, Manheim Township, 17:02; 23. Matt Taylor, Hempfield, 17:02; 24. Ryan Hertzog, South Western, 17:03; 25. Matt Ahearn, Twin Valley, 17:03; 26. Matthew Croft, Red Lion, 17:04; 27. Nick Rotz, Jr., Chambersburg, 17:04; 28. Quiwane Walker, J.P. McCaskey, 17:05; 29. James Martin, Garden Spot, 17:06; 30. Micaiah Schlicher, Elizabethtown, 17:07; 31. Hunter Adams, Cedar Crest, 17:09; 32. Evan Williams, Governor Mifflin, 17:11; 33. Naeb Mengisteab, Conestoga Valley, 17:12; 34. John Felts, Red Land, 17:15; 35. Erich Leiden, Hempfield, 17:16; 36. Zack McCurdy, Elizabethtown, 17:22; 37. Marcus Derricote, Hershey, 17:22; 38. Matthew Sankey, Daniel Boone, 17:23; 39. Matt Shenk, Spring Grove, 17:24; 40. Danny Klink, Chambersburg, 17:25.
Team Standings
   Top 5 -- 1. Hempfield, 176; 2. Chambersburg, 202; 3. Cumberland Valley, 228; 4. Cedar Crest, 254; 5. Manheim Township, 288.
   YAIAA teams -- 14. Dallastown, 475; 22. Northeastern, 698; 26. (tie) Red Lion, 767; 28. Central York, 768; 30. York Suburban, 785; 31. South Western, 789; 33. West York, 818; 35. Susquehannock, 871; 38. Spring Grove, 903; 41. Kennard-Dale, 995; 50. York County Tech, 1,423.
  
CLASS AA BOYS
Individual
   1. Tommy Gruschow, Trinity, 16:45; 2. Nate Noll, Kutztown, 17:06; 3. Mark Bachman, Annville-Cleona, 17:09; 4. Shawn Wolfe, Annville-Cleona, 17:25; 5. Ben Rhoads, Annville-Cleona, 17:28; 6. Ben Shoff, Lancaster Mennonite, 17:34; 7. Jared Schatz, Lancaster Mennonite, 17:37; 8. Alex Diltz, Kutztown, 17:38; 9. Chris Sauvageau, Delone Catholic, 17:40; 10. Ben Mason, Annville-Cleona, 17:41; 11. Dan Chen See, Oley Valley, 17:43; 12. Xavier Sauvageau, Littlestown, 17:44; 13. John Clark, Boiling Springs, 17:46; 14. Eric Scherer, Annville-Cleona, 17:47; 15. Dylan Cowell, Kutztown, 17:56; 16. Zach Zook, Lancaster Mennonite, 17:57; 17. Creighton Beiber, Wyomissing, 17:59; 18. Andrew Gill, Trinity, 18:01; 19. Ryan Gehman, Lancaster Mennonite, 18:02; 20. Conner Mertz, Kutztown, 18:06.
  21. Dan Zook, Lancaster Mennonite, 18:07; 22. James Vadas, York Catholic, 18:11; 23. Nick Poole, Delone Catholic, 18:22; 24. George Eitzen, Lancaster Mennonite, 18:27; 25. Austin Strohl, Schuylkill Valley, 18:28; 26. Zachariah Spysktra, Veritas Academy, 18:28; 27. Patrick Lyden, Trinity, 18:30; 28. Cameron Shirk, Harrisburg Christian, 18:30; 29. Theo Umble, Annville-Cleona, 18:33; 30. Ben Grove, Boiling Springs, 18:34; 31. Chriw Shewell, Oley Valley, 18:36; 32. Gabe Imhof, Lancaster Mennonite, 18:37; 33. John Wilkinson, Oley Valley, 18:37; 34. Nate Rosenberger, Oley Valley, 18:37; 35. Sam Summer, Kutztown, 18:39; 36. Sam Bohn, Boiling Springs, 18:42; 37. David Roth, Delone Catholic, 18:44; 38. Craig Babcock, Oley Valley, 18:44; 39. Jon Snyder, Schuylkill Valley, 18:49; 40. David Welsh, Kutztown, 18:49.
Team Standings
   Top 5 -- 1. Annville-Cleona, 34; 2. Lancaster Mennonite, 63; 3. Kutztown, 70; 4. Trinity, 120; 5. Oley Valley, 122.
   YAIAA teams -- 6. Delone Catholic, 142; 11. Bermudian Springs, 325.
  
CLASS AAA GIRLS
   1. Kelsey Ibarra, Central York, 19:02; 2. Leigha Anderson, Cumberland Valley, 19:07; 3. Tessa Mundell, Governor Mifflin, 19:12; 4. Greta Lindsley, Penn Manor, 19:28; 5. Haleigh Echard, Cedar Crest, 19:30; 6. Lily Corsaro, York Suburban, 19:31; 7. Rebecca Owens, Wilson, 19:35; 8. Amanda Quaglia, Exeter, 19:37; 9. Dee Dee Shea, Lower Dauphin, 19:39; 10. Nikki Garns, Greencastle-Antrim, 19:40; 11. Kaylee Kubisiak, New Oxford, 19:42; 12. Kendell Galvin, Governor Mifflin, 19:48; 13. Maggie Lawrence, Wilson, 19:51; 14. Olivia Esbenshade, Elizabethtown, 19:55; 15. Kasey Mann, Manheim Township, 19:57; 16. Mackenzie Nolan, Hempfield, 19:58; 17. Sarah Brzostek, Exeter, 19:59; 18. Kayla Robertson, Manheim Township, 20:01; 19. Emily Graber, Warwick, 20:04; 20. McKenzie Doyle, Chambersburg, 20:08.
  21. Caitlin Cloonan, Manheim Township, 20:10; 22. April Schlusser, Carlisle, 20:13; 23. Krista Nemeth, Cumberland Valley, 20:14; 24. Jenna Flickinger, Lower Dauphin, 20:19; 25. Sammi Stoltzfus, Central York, 20:20; 26. Kate Yoh, Conrad Weiser, 20:22; 27. Alex Leandri, Trinity, 20:23; 28. Alicia O'Donel, Warwick, 20:23; 29. Makena Felts, Red Land, 20:24; 30. Courtney Group, Chambersburg, 20:25; 31. Sami Gehly, York Suburban, 20:32; 32. Mariah Ricci, Palmyra, 20:35; 33. Danielle Atkinson, Lancaster Catholic, 20:37; 34. Kaylin Delvecchio, Northern York, 20:38; 35. Laura Duquette, Palmyra, 20:38; 36. Katie Raudenbush, Lower Dauphin, 20:38; 37. Aleiyah Ross, Lower Dauphin, 20:39; 38. Rebecca Keenan, Governor Mifflin, 20:42; 39. Natalie Holder, Chambersburg, 20:42; 40. Devin Strynkowski, Palmyra, 20:43.
Team Standings
   Top 5 -- 1. Manheim Township, 160; 2. Cumberland Valley, 189; 3. Central York (1. Kelsey Ibarra; 25. Sammi Stoltzfus; 52. Megan Lundy, 20:57; 61. Emily Loeffelholz, 21:04; 68. Allison Jacobs, 21:14), 207; 4. Lower Dauphin, 208; 5. Governor Mifflin, 209.
   Other YAIAA teams -- 7. York Suburban, 219; 24. Red Lion, 663; 31. Dallastown, 784; 35. New Oxford, 895; 36. Susquehannock, 1,009; 40. South Western, 1,140.
  
CLASS AA GIRLS
   1. Lillie Brown, Boiling Springs, 19:51; 2. Lauren Lehman, Boiling Springs, 20:16; 3. Rachel Casciano, Reading Holy Name, 20:27; 4. Taylor Falvey, York Catholic, 20:37; 5. Chloe Mattilio, Lancaster Mennonite, 20:55; 6. Elizabeth Reese, Littlestown, 20:58; 7. Sara Miller, Bishop McDevitt, 21:06; 8. Kaitlyn Beckham, Fairfield, 21:07; 9. Janessa Martin, Lancaster Mennonite, 21:12; 10. Melinda Pierdomenico, Oley Valley, 21:18; 11. Rachel Crane, Bermudian Springs, 21:26; 12. Brennan Moyer, Wyomissing, 21:27; 13. Nikki Dunlap, Tulpehocken, 21:29; 14. Tina Bowers, Wyomissing, 21:33; 15. June Chiango, Wyomissing, 21:34; 16. Jessica Miller, Bishop McDevitt, 21:41; 17. Lauren Grauer, Schuylkill Valley, 21:46; 18. Victoria Rizzuto, York Catholic, 21:49; 19. Olivia Boyer, Oley Valley, 21:57; 20. Laura Middletown, Wyomissing, 22:06.
  21. Kara Noon, Wyomissing, 22:08; 22. Emily Resciniti, Delone Catholic, 22:10; 23. Meredith Speakman, Boiling Springs, 22:19; 24. Hannah Beatty, Schuylkill Valley, 22:21; 25. Jessica Thies, Schuylkill Valley, 22:24; 26. Maddie Silva, Camp Hill, 22:31; 27. Christina Cesarz, Wyomissing, 22:34; 28. Sarah Bischoff, Delone Catholic, 22:35; 29. Brinn McClennan, Wyomissing, 22:41; 30. Colleen O'Dowd, Delone Catholic, 22:44; 31. Gabby Grammer, Delone Catholic, 22:50; 32. Britta Schumacher, Kutztown, 22:51; 33. Maggie Gassert, Camp Hill, 22:55; 34. Katie Hillman, Hamburg, 22:57; 35. Jessica Allen, Biglerville, 22:57; 36. Rachel Eshelman, Boiling Springs, 22:57; 37. Kelsey Crum, Biglerville, 22:59; 38. Paige Zembower, Camp Hill, 23:01; 39. Jana Powars, Camp Hill, 23:07; 40. Regina Stump, Tulpehocken, 23:08.
Team Standings
   Top 5 -- 1. Wyomissing, 57; 2. Boiling Springs, 87; 3. Oley Valley, 136; 4. York Catholic (4. Taylor Falvey, 3 team points; 18. Victoria Rizzuto, 13 team points; 47. Veronica Skehan, 23:37, 39 team points; 51. Rebecca Sitler, 23:44, 43 team points; 53. Alexis China, 23:49, 45 team points), 143; 5. Delone Catholic (22. Emily Resciniti, 17 team points; 28. Sarah Bischoff, 23 team points; 30. Colleen O'Dowd, 25 team points; 31. Gabby Grammer, 26 team points; 75. Julie Mall, 25:08, 62 team points), 153.
   Other YAIAA teams -- 7. Fairfield, 182; 10. Biglerville, 227; 13. Eastern York, 302.