NON-LEAGUE

Ship wins in a sweep

Thursday, at Shippensburg

Non-league meet

The Shippensburg boys won their first meet of the season and the Lady Hounds also came through with a win over Jefferson The boys (1-7) won all but 2 events to take a 92-85 victory, while the girls (4-4) won 118-62 Chris VanDixon (200 freestyle, 100 breaststroke), Quinn Slattery (50, 100 free) and Pablo Delis (100 butterfly, 100 backstroke) each won 2 events and Delis served on 2 winning relays Other first-place Ship swimmers were Quinn Slattery (50 free), Ethan Gebhart (diving) and Russell Hess (500 free) For the girls, Rachel Nye won twice, in the 200 free and the 50 free, in which she set a District 3 qualifying time of 25.30 Also for the Lady Hounds, Morgan Goodhart (200 free, 100 butterfly) won twice, and Paige Ezell (200 IM), Kaitlin Ridley (diving), Maggie Morehouse (100 free) and Agusta Gray (500 free) won individual events.

GIRLS

Shippensburg 118, Jefferson 62

200 medley relay - 1.Ship (Agusta Gray, Rachel Nye, Morgan Goodhart, Maggie Morehouse), 2:04.56

200 freestyle - 1.Goodhart (S), 2:09.63

200 IM - 1.Paige Ezell (S), 2:33.95

50 freestyle - 1.Nye (S), 25.30

One-meter diving - 1.Kaitlin Ridley (S), 155.25

100 butterfly - 1.Goodhart (S), 1:07.80

100 freestyle - 1.Morehouse (S), 1:01.89

500 freestyle - 1.Gray (S), 6:09.26

200 freestyle relay - 1.Ship (Nye, Carly Freeman, Ezell, Courtney Lawson), 1:55.00

100 backstroke - 1.Nye (S), 1:09.60

100 breaststroke - 1.Luisa Holland (J), 1:18.45

400 freestyle relay - 1.Ship (Gray, Ezell, Goodhart, Morehouse), 4:13.66

BOYS

Shippensburg 92, Jefferson 85

200 medley relay - 1.Ship (Pablo Delis, Chris VanDixon, Alex Wadel, Russell Hess), 1:58.29

200 freestyle - 1.VanDixon (S), 2:08.04

200 IM - 1.Bryan Wiercioch (J), 2:33.74

50 freestyle - 1.Quinn Slattery (S), 25.02

One-meter diving - 1.Ethan Gebhart (S), 154.10

100 butterfly - 1.Delis (S), 1:00.85

100 freestyle - 1.Slattery (S), 55.52

500 freestyle - 1.Hess (S), 6:18.00

200 freestyle relay - 1.Jefferson, 1:48.70

100 backstroke - 1.Delis (S), 1:03.94

100 breaststroke - 1.VanDixon (S), 1:15.42

400 freestyle relay - 1.Ship (Wadel, Hess, Delis, Slattery), 3:47.53

Next meet: Tuesday, at East Pennsboro, 4.