A total of seven area boys soccer players earned selection to the first team of the Mid Penn Conference All-Star Team, as picked by the league's coaches.

In the Commonwealth Division, Chambersburg's senior forward Bryce Stouffer was honored.

The Colonial Division had six locals chosen: Greencastle-Antrim's Josh Spoonhour (sr., goalkeeper), Justin Hovey (jr., defender) and Zach Faulkner (sr., forward); Shippensburg's Justin Timko (sr., midfield); James Buchanan's Nathaniel Truett (sr., mid-for) and Waynesboro's Jesse Smith (sr., for).

Chambersburg put four on the Commonwealth second team - goalkeeper Jacob Sempowski (sr.), defender Nick Shandera (sr.) and midfielders Bryce Stewart (sr.) and Marc Furfaro (so.).

Seven area players made the Colonial second team, including Greencastle's Noah Graham (sr.) and Paul Herman (sr.) in midfield; JB's Jordan Lichty (sr.) in midfield and Ben Troupe (jr.) in goal; Ship's Nick Strait (jr.) in midfield and Jonathan Gerlach (sr.) in goal; and Waynesboro defender Quentin Perry (jr.).

Mid Penn Boys Soccer

COMMONWEALTH

First Team

Goalkeeper: Charlie Johnson, Central Dauphin, sr. Defender: Sid Ewell, Carlisle, jr. Midfielders: Sam Bollinger, State College, sr; Gabe Stasyszyn, Carlisle, sr. Midfielder/forwards: Evan Davis, Central Dauphin, sr; Ben Kunkel, Red Land, sr; Jesse Zimmerman, Cumberland Valley, jr. Forwards: Alex LaFaver, Cedar Cliff, sr; Bryant Pellish, Cedar Cliff, jr; Max Shedlosky, Cumberland Valley, sr; Bryce Stouffer, Chambersburg, sr.


Advertisement

Second Team

Goalkeepers: Jacob Sempowski, Chambersburg, sr; Ben Steele, Cumberland Valley, sr. Defenders: Riley Katshir, Cumberland Valley, so; Nick Shandera, Chambersburg, sr. Defender/midfielder: Alex Hsu, State College, sr. Midfielders: Josh Clippinger, Carlisle, sr; Marc Furfaro, Chambersburg, so; Bryce Stewart, Chambersburg, sr; Leo VanBuskirk, Cedar Cliff, jr; James Wilburne, Mifflin County, sr. Midfielder/forwards: Will Edwards, State College, jr; Joey Gallucci, Cedar Cliff, so; Kareem Riley, CD East, jr; Hunter Scott, Carlisle, sr. Forwards: Pete Kemery, Cumberland Valley, sr; Joe Thomas, State College, sr.

Player of the year: Ben Kunkel, Red Land; Coach of the year: Jeff Dapp, Cedar Cliff.

-----

KEYSTONE

First Team

Goalkeeper: Erik Hanson, Mechanicsburg, sr. Defender/midfielder: Bryan McCoy, Palmyra, sr. Midfielders: Jeff Light, Lower Dauphin, sr; Kyle Shields, Middletown, sr; Josh Smith, Mechanicsburg, sr. Midfielder/forwards: Luis Cervantes, Lower Dauphin, jr; John Hare, Bishop McDevitt, sr; Connor Maloney, Bishop McDevitt, sr; Dean Patton, Mechanicsburg, sr; Ryan Wolf, Mechanicsburg, jr. Forward: Jordan Wix Rauch, Hershey, so.

Second Team

Goalkeeper: Collin Long, Lower Dauphin, sr. Defenders: Ryan Daylor, Hershey, so; Antonio Heredia, Lower Dauphin, fr; Matt Strauch, Mechanicsburg, sr; Alex Stringer, Palmyra, jr. Defender/midfielders: Joe Lewis, Mechanicsburg, jr; John Luderitz, Hershey, sr. Midfielders: Fabio Amato, Lower Dauphin, sr; Robby Hanosek, Palmyra, fr; Kevin Willis, Bishop McDevitt, sr. Midfielder/forwards: Liam Hulse, Hershey, sr; Ben Moyer, Susquehanna Twp, so; Colton Whitener, Middletown, sr. Forwards: Logan DeNicola, Mechanicsburg, sr; Evan Downey, Palmyra, sr; Nick Sincavage, Lower Dauphin, so.

Player of the year: Connor Maloney, Bishop McDevitt; Co-coaches of the year: Tony Lougee, Mechanicsburg and Gerry Lynch, Lower Dauphin

-----

CAPITAL

First Team

Goalkeeper: Kyle Miller, East Pennsboro, sr. Defenders: Noah Andrews, East Pennsboro, sr; Ryan Boucher, Northern, jr; Zach Gardner, West Perry, sr. Midfielders: Erik Etter, East Pennsboro, jr; Nate Gracey, Trinity, sr. Midfielder/forwards: Noah Campomizzi, East Pennsboro, fr; Alex Gallaher, Camp Hill, so; Dru Gibson-Allen, Milton Hershey, sr; Ryan McMillen, West Perry, sr. Forward: David Bricker, Trinity, jr.

Second Team

Goalkeeper: James Hepfer, Camp Hill, jr. Defenders: Mark Moore, Trinity, sr; Andy Swivel, Northern, sr. Defender/midfielder: Fred Lewis, East Pennsboro, jr. Midfielders: Howard Haas, Milton Hershey, jr; Nick Malpezzi,Trinity, sr; Kyle Meik, West Perry, sr. Midfielder/forwards: Michael Chrencik, Camp Hill, jr; Nate Curry, Northern, so; Vincent Gajewski, Susquenita, jr; Ben Hammen, Northern, jr; Matt Janton, Trinity, sr; De'Shaun Smith, Susquenita, so; Mark Swope, Northern, sr. Forwards: Jeremy Barton, Milton Hershey, sr; Vlad Bruce, East Pennsboro, jr.

Co-players of the year: David Bricker, Trinity and Erik Etter, East Pennsboro; Coach of the year: Randy Rich, East Pennsboro

-----

COLONIAL

First Team

Goalkeeper: Josh Spoonhour, Greencastle-Antrim, sr. Defender: Justin Hovey, Greencastle-Antrim, jr. Defender/midfielder: Trey Thomas, Gettysburg, jr. Midfielders: Ty Martin, Boiling Springs, sr; Justin Timko, Shippensburg, sr; Nathaniel Truett, James Buchanan, sr. Midfielder/forward: Jon Tarbox, Gettysburg, jr. Forwards: Zach Faulkner, Greencastle-Antrim, sr; Daulton Hershey, Big Spring, so; Joseph Schmitz, Gettysburg, sr; Jesse Smith, Waynesboro, sr.

Second Team

Goalkeepers: Colin Frownfelter, Boiling Springs, sr; Jon Gerlach, Shippensburg, sr; Ben Troupe, James Buchanan, jr. Defenders: Shane Hallett, Boiling Springs, sr; Mason Little, Gettysburg, sr; Quinton Perry, Waynesboro, jr. Defender/midfielder: Connor Fees, Gettysburg, sr. Midfielders: Noah Graham, Greencastle-Antrim, sr; Paul Herman, Greencastle-Antrim, sr; Blaine Ickes, Big Spring, sr; Jordan Lichty, James Buchanan, sr; Nicholas Strait, Shippensburg, jr; Tyler Weikert, Gettysburg, sr. Midfielder/forward: Oscar SanJuan, Gettysburg, sr. Forwards: Damian Kingsborough, Big Spring, sr; Josh Ly, Boiling Springs, jr.

Player of the year: Joseph Schmitz, Gettysburg; Coach of the year: Matt Brenner, Boiling Springs

-----

Mid Penn Conference player of the year: Connor Maloney, Bishop McDevitt

All-State nominations: Maloney; Ben Kunkel, Red Land; Joseph Schmitz, Gettysburg; David Bricker, Trinity

Coaches of the year: Gerry Lynch, Lower Dauphin (AAA); Randy Rich, East Pennsboro (AA), Alan Blackledge (A).