South Western High's Parker Bean and Mike Duffy already are the most prolific pair of basketball scorers on the same Hanover area team in 11 years.

Now, courtesy of District 3, they will get an opportunity to do what that pair, Fairfield's Andy Winebrenner and Mark Armstrong, did 12 years ago.

South Western's boys are one of nine Hanover area basketball teams which have qualified for the District 3 tournament, whose brackets were announced Sunday.

In 2000-01, Winebrenner, who is now Fairfield High's boys' basketball head coach, and Armstrong combined for 1,094 points as they led Fairfield to the PIAA Class A championship game.

Both players' careers ended the next season. By their graduation, they had combined for 3,220 points.

So far, the numbers aren't as great for Bean and Duffy, who each has surpassed 1,000 career points, However, the pair, which has led the Mustangs into Wednesday's YAIAA semifinal against Dallastown, will get the chance to advance far into the postseason.

In fact, the district tournament may give Bean the opportunity to become South Western's all-time leading scorer. With 1,545 career points, the Liberty University baseball recruit, who averages 19 points per game with a game high of 31 this season, needs 32 to surpass 2008 graduate Chad Tipton for that honor.

If the Mustangs reach the YAIAA title game on Friday at York College, the barrier might be broken there.


Advertisement

Otherwise, the mark may be surpassed on Wednesday, Feb. 20, when the Mustangs (16-6) host Cumberland Valley (13-9) in a first-round game of the district's Class AAAA boys' bracket.

South Western's boys joined the other Hanover area teams in escaping the play-in round which occurs Friday. Instead, eight of the nine teams will get the benefit of first-round or quarterfinal home games.

In Class AAA boys, Gettysburg (16-6), led by 1,000-point career scorer Cody Kiefer, will host Palmyra (15-7) on Tuesday, Feb. 19.

The Class AA boys' bracket features a home game for Hanover (13-9), which will host Tulpehocken (8-14) on Feb. 20. That game's winner will then go to Delone Catholic (14-9) on Saturday, Feb. 23, to face the Squires in a 7 p.m. matchup.

Meanwhile, Gettysburg's girls (17-4), paced by Cami Boehner's quest for 500 points this season, will host ELCO (14-8) in a Class AAA game on Feb. 20. Boehner stands 52 points shy of the mark.

One day earlier, Biglerville (14-8) will host Tulpehocken (11-10) in a Class AA first-round game. That game's winner will then visit Delone Catholic (17-6) on Friday, Feb. 22, for a quarterfinal matchup. In the other half of the bracket, Hanover (13-9) will host Newport (14-6) on Feb. 19 with the winner to visit York Catholic three days later for a quarterfinal game.

The only team forced to travel for its first district tournament game will be Bermudian Springs' boys. The Eagles (16-6), featuring the Hanover area's leading defense, will attempt to end a skid of two straight losses with a visit to third-seeded Berks Catholic (19-3) in a Class AAA game on Feb. 19.

ccurley@eveningsun.com; 717-637-3736, extension 144. Twitter: @ChuckCurley.

DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAAA BOYS
Fridays Games
Play-In Round
   (17) CD East at (16) Lower Dauphin, 7p.m.
   (20) Cocalico at (13) Lampeter-Strasburg, 7p.m.
   (18) Central Dauphin at (15) Warwick, 7p.m.
   (19) Dallastown at (14) Hempfield, 7 p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAAA BOYS
Wednesday, Feb. 20
First Round
   TBD at (1) Harrisburg, 7p.m.
   (9)Cumberland Valley at (8) South Western, 7p.m. 
   TBD at (4) Wilson, 7p.m.
   (12) Carlisle at (5) Exeter Township, 7p.m.
   TBD at (2) J.P. Mckasky, 7p.m.
   (10) Reading at (7) Elizabethtown, 7p.m.
   TBD at (3) William Penn, 7p.m.
   (11) Cedar Crest at (6) Chambersburg, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAA BOYS
Fridays Games
Play-In Round
   (17) Wyomissing at (16) Manhiem Central, 7p.m.
   (18) Northern Leabonon at (15) Lancaster Menonite, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAA BOYS
Tuesday, Feb. 19
First Round
   TBD at (1) Susquehanna Township, 7p.m.
   (9)Northeastern at (8) Greencastle-Antrim, 7p.m.
   (13 Boiling Springs at (4) Steelton-Highspire, 7p.m.
   (12) Palmyra at (5) Gettysburg, 7p.m.
   TBD at (2) Donegal, 7p.m.
   (10) Milton Hershey at (7) Lancaster Catholic, 7p.m.
   Bermudian Springs at (3) Berks Catholic, 7p.m.
   (11) Eastern York at (6) Bishop McDevitt, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AA BOYS
Wednesday, Feb. 20
Play-In Round
   (8) Annville-Cleona at (9) Brandywine Heights, 7p.m.
   (10) Tulpehocken at (7) Hanover, 7 p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AA BOYS
Saturday, Feb. 23
Quarterfinals
   TBD at (1) Trinity, 7p.m.
   (5) York Catholic at (4) Columbia, 7p.m.
   TBD at (2) J.P. Mckasky, 7p.m.
   (6) Upper Dauphin at (3) William Penn, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS A BOYS
Tuesday, Feb. 19
Play-In Round
   (9) Harrisburg Academy at (8)Lancaster County Christian, 7p.m.
   (12) Harrisburg Christian at (5) Mount Calvary, 7p.m.
   (10) High Point Baptist at (7) Antietam, 7p.m.
   (11) Conestoga Christian at (6) Bible Baptist, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS A BOYS
Friday, Feb. 22
Quarterfinals
   TBD at (1) Greenwood, 7p.m.
   TBD at (4) Covenant Christian 7p.m.
   TBDat (2) Leabanon Catholic, 7p.m.
   TBD at (3) New Hope Academy, 7p.m.
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAAA GIRLS
Fridays Games
Play-In Round
   (17) Solanco at (16) Govenor Mifflin, 7p.m.
   (20) Cedar Crest at (13) Red Lion, 7p.m.
   (18) Harrisburg at (15) Mechanicsburg, 7p.m.
   (19) Lower Dauphin at (14) Reading, 7 p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAAA GIRLS
Tuesday, Feb. 19
First Round
   TBD at (1) Dover, 7p.m.
   (9)Ephrata at (8) Hershey, 7p.m.
   TBD at (4) Central Dauphin, 7p.m.
   (12) Dallastown at (5) Manhiem Township, 7p.m.
   TBD at (2) Wilson, 7p.m.
   (10) Cocalico at (7) Lampeter-Strasburg, 7p.m.
   TBD at (3) Cumberland Valley, 7p.m.
   (11) Hempfield at (6) CD East, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAA GIRLS
Fridays Games
Play-In Round
   (17) East Pennsboro at (16) Boiling Springs, 7p.m.
   (18) Hamburg at (15) Kennard Dale, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AAA GIRLS
Wednesday, Feb. 20
First Round
   TBD at (1) Palmyra, 7p.m.
   (9)Trinity at (8) Eastern York, 7p.m.
   (13 Big Spring at (4) West Perry, 7p.m.
   (12) ELCO at (5) Gettysburg, 7p.m.
   TBD at (2) West York, 7p.m.
   (10) Fleetwood at (7) Berks Catholic, 7p.m.
   (14) Northern Leabonon at (3) Lacncaster Catholic, 7p.m.
   (11) Conrad Weisner at (6) Susquehannock, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AA GIRLS
Tuesday, Feb. 19
Play-In Round
    (9) Newport at (8) Hanover, 7p.m.
   (10) Tulpehockenat (7) Biglerville, 7 p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS AA GIRLS
Friday, Feb. 22
Quarterfinals
   TBD at (1) York Catholic, 7p.m.
   (5)Camp Hill at (4) Annville Cleona, 7p.m.
   TBD at (2) Delone Catholic, 7p.m.
   (6) Brandywine Heights at (3) Oley Valley, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS A GIRLS
Wednesday, Feb. 20
Play-In Round
   (9) Veritas Academy at (8) Christian School of York, 7p.m.
   (12) Upper Dauphin at (5) Harrisburg Christian, 7p.m.
   (10) Millersburg at (7) Halifax, 7p.m.
Tuesday, Feb. 19
   (11) Litiz Christian at (6) Bible Baptist, 7p.m.
  
DISTRICT 3 CHAMPIONSHIPS
CLASS A GIRLS
Saturday, Feb. 23
Quarterfinals
   TBD at (1) Steelton-Highspire, 7p.m.
   TBD at (4) Mount Calvary, 7p.m.
   TBDat (2) Leabanon Catholic, 7p.m.
   TBD at (3) High Point Babtist, 7p.m.