Northeastern's boys pulled out a 96-72 win in the pool Thursday against the Warriors.

Seven victories in 11 events helped the Bobcats get past Division II opponent Susquehannock.

 

Tristan Irvine won the 200 free (2:01.37) and 500 free (5:29.44), while Devin Soop recorded first-place finishes in the 50 free (24.58) and 100 free (53.20).

Kyle Shaffer won the 200 individual medley (2:17.44) and 100 back (1:07.09).
  
   200 medley relay -- 1. No (Ben Linne, Dalton Gilchrist, Jesse Strickhouser, Logan Wunsch), 1:54.99; 2. Sus; 3. No. 200 free -- 1. Tristan Irvine, No, 2:01.37; 2. Sean Kaliszak, Sus; 3. Nathan Darrah, No. 200 IM -- 1. Kyle Shaffer, Sus, 2:17.44; 2. Strickhouser, No; 3. Mark Freidhoff, Sus. 50 free -- 1. Devin Soop, No, 24.58; 2. Robert Jackson, Sus; 3. Hunter Rambeau, No. 100 fly -- 1. Freidhoff, Sus, 1:02.46; 2. Brandon Loehmer, Sus; 3. Linne, No. 100 free -- 1. Soop, No, 53.20; 2. Kaliszak, Sus; 3. Strickhouser, No.


Advertisement

500 free -- 1. Irvine, No, 5:29.44; 2. Linne, No; 3. DJ Mentlik, Sus. 200 free relay -- 1. Sus (Kaliszak, Mentlik, Jackson, Shaffer), 1:39.85; 2. No; 3. No. 100 back -- 1. Shaffer, Sus, 1:07.09; 2. Kyle Dulski, Sus; 3. Matt Bentz, No. 100 breast -- 1. Dalton Gilchrist, No, 1:10.99; 2. Nathan Darrah, No; 3. Hunter Rambeau, No. 400 free relay -- 1. No (Soop, Strickhouser, Linne, Irvine), 3:42.77; 2. Sus; 3. No.

 

   --- Spring Grove 98, Red Lion 72: Depth proved to be the difference for Spring Grove. The visitors earned just four wins in 11 events but finished both second and third in eight events.

Isaac Smith collected both individual victories for the Rockets, winning the 50 free (23.79) and the 100 free (52.32).

Chance King, Dylan North and Callum Brandt each earned a pair of wins for the Lions. The three combined with Eli Aggen to win the 400 free relay.

  
   200 medley relay -- 1. SG (Nicolas Trettel, Jacob Jenkins, Taylor Myers, Isaac Smith), 1:45.86; 2. RL; 3. SG. 200 free -- 1. Chance King, RL, 1:55.71; 2. Zach Fry, SG; 3. Colton Boyles, SG. 200 IM -- 1. Dylan North, RL, 2:01.78; 2. Jenkins, SG; 3. Nolan Kling, SG. 50 free -- 1. Smith, SG, 23.59; 2. Eli Aggen, RL; 3. Austin Liberatore, SG. 100 fly -- 1. Callum Brandt, RL, 56.85; 2. Myers, SG; 3. Trettel, SG. 100 free -- 1. Smith, SG, 52.32; 2. Aggen, RL; 3. Liberatore, SG. 500 free -- 1. North, RL, 4:56.62; 2. Jenkins, SG; 3. Corey Roberts, SG. 200 free relay -- 1. SG (Liberatore, Kling, Alex Pelaia, Myers), 1:37.96; 2. SG; 3. RL; 100 back -- 1. King, RL, 55.99; 2. Trettel, SG; 3. Nick Petrella, RL. 100 breast -- 1. Brandt, RL, 1:10.02; 2. Myers, SG; 3. Broyr Moritz, RL. 400 free relay -- 1. RL (North, Aggen, Brandt, King), 3:27.89; 2. SG; 3. SG.

 

   --- Central York 111, South Western 72: The host Panthers set three school records against the Mustangs.

Erik Peckmann, Brad Wilson, Jesse Tate and Ian Johnson broke the 200 medley relay record by winning in 1:44.25. Tate also broke the 200 individual medley mark by winning in 2:05.95.

Central diver Gabe Patil shattered the former six-dive mark of 179.7 points with his score of 187.2.

South Western was led by victories by Tyler Good, Nathan Mart, Jordan Grim and Kieran Koehler.

  
   200 medley relay -- 1. Central York (Erik Peckmann, Brad Wilson, Jesse Tate, Ian Johnson), 1:44.25; 200 free -- 1. Tyler Good, SW, 1:55.96; 2. Kerestes, CY; 3. Seymour, CY; 200 IM -- 1. Tate, CY, 2:04.95; 2. Grim, SW; 3. Chu, CY; 50 free -- 1. Peckmann, CY, 22.80; 2. Mart, SW; 3. Johnson, CY; Diving -- 1. Gabe Patil, CY, 187.20; 2. Feeser, SW; 3. Meisenhelter, CY; 100 fly -- 1. Corey Wendt, CY, 59.6; 2. Kerestes, CY; 3. Shy, SW; 100 free -- 1. Nathan Mart, SW, 50.71; 2. Tate, CY; 3. Hartzell, CY; 500 free -- 1. Tate, CY, 5:04.07; 2. Good, SW; 3. Seymour, CY; 200 free relay -- 1. Central York (Johnson, Aaron Tate, Vincent Kerestes, Peckmann), 1:34.37; 2. South Western; 3. Central York; 100 back -- 1. Jordan Grim, SW, 56.91; 2. Chu, CY; 3. Hartzell, CY; 100 breast -- Kieran Koehler, SW, 1:03.07; 2. Wilson, CY; 3. Green, SW; 400 free relay -- 1. Central York (Will Hartzell, J. Tate, James Seymour, Peckmann), 3:34.36; 2. South Western; 3. Central York.

  
   --- West York 96, New Oxford 74: West York got first places in the final five events as the Bulldogs pulled away from New Oxford.

Reed French, who took the 200 freestyle, and Dayne Brindle, who won the 100 butterfly, each swam on all three winning relays for the Bulldogs. David Foery competed on two winning relays and won the 500 freestyle.

New Oxford was paced by a win by Joel Lucken baugh in the 100 freestyle.
 
   200 medley relay -- 1. West York (Reed French, Ben Spangler, Dayne Brindle, David Foery), 1:54.58; 2. New Oxford; 3. West York; 200 free -- 1. French, WY, 1:57.3; 2. Kessler, NO; 3. Plank, NO; 200 IM -- 1. Spangler, WY, 2:19.67; 2. Landis, WY; 3. J. Neiderer, NO; 50 free -- 1. Jared Henderson, WY, 25.69; 2. Clark, NO; 3. Luckenbaugh, NO; 100 fly -- 1. Brindle, WY, 59.95; 2. Kessler, NO; 3. Anderson, NO; 100 free -- 1. Joel Luckenbaugh, NO, 59.11; 2. May, WY; 3. C. Neiderer, NO; 500 free -- 1. Foery, WY, 5:24.07; 2. Henderson, WY; 3. Anderson, NO; 200 free relay -- 1. West York (French, Brady Bushover, Kyle Welker, Brindle), 1:43.43; 100 back -- 1. Greg Landis, WY, 1:07.14; 2. J. Neiderer, NO; 3. Bushover, WY; 100 breast -- 1. Collin Inners, WY, 1:16.02; 2. Plank, NO; 3. May, WY; 400 free relay -- 1. West York (Foery, Jared Henderson, French, Brindle), 3:39.67; 2. New Oxford; 3. West York.