Northeastern's Niki Price had a hand in knocking down four records at Thursday's home meet, but it wasn't enough to stop the York Suburban girls' swim team from scoring a 115-68 victory.

Price set school and pool records in the 100 free (52.83), as well as a school record in the 100 breaststroke (1:07.74). The 200 medley relay team of Abby Braswell, Price, Katlyn Rode and Renae Luckenbaugh broke the school record with a time of 1:58.53.

Suburban's Carson Gross prevailed in the 200 and 500 free, while teammate Allie Gunn won the 200 individual medley. Helen Gunn led all swimmers in the 100 backstroke.

 
at Northeastern
SUBURBAN 115, NORTHEASTERN 68
   200 medley relay -- 1. NE (Abby Braswell, Niki Price, Katlyn Rode, Renae Luckenbaugh), 1:58.53; 2. YS; 3. YS. 200 free -- 1. Carson Gross, YS, 2:01.19; 2. Anna Schmittle, YS; 3. Braswell, NE. 200 IM -- 1. Allie Gunn, YS, 2:31.42; 2. Emma Stine, YS; 3. Carsyn Smith, YS. 50 free -- 1. Zowie Day, YS, 26.55; 2. Gracie Heinbaugh, NE; 3. Emily Schmittle, YS. 1 mtr diving -- 1. Becca Gross, NE, 215.60; 2. Olivia Thornton, NE; 3.


Advertisement

Emily Springer, NE. 100 fly -- 1. Erin Merkle, YS, 59.80; 2. Rebekah Buchanan, YS; 3. Allie Wolfenberger, YS. 100 free -- 1. Price, NE, 52.83; 2. Day, YS; 3. A. Schmittle, YS. 500 free -- 1. C. Gross, YS, 5:24.07; 2. Stine, YS; 3. Heinbaugh, NE. 200 free relay -- 1. YS (A. Schmittle, Merkle, E. Schmittle, C. Gross), 1:43.33; 2. YS; 3. NE. 100 back -- 1. Helen Gunn, YS, 1:05.35; 2. Luckenbaugh, NE; 3. Braswell, NE. 100 breast -- 1. Price, NE, 1:07.74; 2. Maddie Devaney, YS; 3. Samantha Gehly, YS. 400 free relay -- 1. YS (Day, Stine, Gunn, Merkle), 3:51.99 2. NE; 3. YS.
 

Dallastown 107, Red Lion 63: The Lions captured four of the first five individual events, but the Wildcats stormed back to win five of the last six races and clinch an overall victory.

Dallastown got individual wins from Erica Wise (50 free), Alyssa Bixler (100 free), Justina Thornley (500 free ) and Anna Hess (100 back). Wise and Thornley swam on the winning 200 free and 400 free relay teams.

Red Lion's Jesse North won the 200 free and 100 fly. Anne Mitzel took the 100 breast and was second in the 500 free.
 
at Red Lion
DALLASTOWN 107, RED LION 63
   200 medley relay -- 1. RL (Courtney Schaefer, Anne Mitzel, Jesse North, Amira Washington-Myers), 2:00.41; 2. DT; 3. DHS. 200 free -- 1 Jesse North, RL, 2:02.23; 2. Justina Thornley, DT; 3. Julia Casolo, DT. 200 IM -- 1. Schaefer, RL, 2:11.00; 2. Alyssa Bixler, DT; 3. Julia Randolph, DT. 50 free -- 1. Erica Wise, DT, 25.98; 2. Washington-Myers, RL; 3. Lauren Cooksey, DT. 100 fly -- 1. North, RL, 1:01.77; 2. Casolo, DT; 3. Rebekah Brown, DT. 100 free -- 1. Bixler, DT, 54.77; 2. Schaefer, RL; 3. Erica Wise, DT. 500 free -- 1. Thornley, DT, 5:43.27; 2. Mitzel, RL; 3. Megan Fix, DT. 200 free relay -- 1. DT (Wise, Casolo, Thornley, Bixler), 1:44.62; 2. DT; 3. RL; 100 back -- 1. Anna Hess, DT, 1:06.63; 2. Washington-Myers, RL; 3. Mikaelie Gonzalez, DT. 100 breast -- 1. Mitzel, RL, 1:17.67; 2. Cooksey, DT; 3. Nancy Marston, DT. 400 free relay -- 1. DT (Wise, Casolo, Thornley, Bixler), 3:50.57; 2. RL; 3. DT.
  

Dover 134, New Oxford 48: The Eagles remained undefeated, taking all three relays and winning all but two events.

Nicole Smith swam on all three of the winning relays and also won the 100 freestyle in 55.89 seconds. In that race, she beat teammate Rachel Spaulding, who picked up an individual win in the 500 freestyle (5:31.14). Spaulding swam on the Eagles' winning 400 and 200 free relays. Summer Dacheux won the 100 backstroke and swam on two of the winning relays.

Regan Chalk accounted for New Oxford's two victories, recording wins in the 200 free (2:06.04) and 100 butterfly (1:03.09).
 
at Dover
DOVER 134, NEW OXFORD 48
   200 medley relay -- 1. Do (Caitlin Mendel, Bree Link, Summer Dacheux, Nicole Smith), 2:04.14; 2. Do; 3. NO. 200 free -- 1. Regan Chalk, NO, 2:06.04; 2. Staub, Do; 3. Boyd, Do. 200 IM -- 1. Shea Beierschmitt, Do, 2:29.48; 2. Aspey, Do; 3. Bateman, NO. 50 free -- 1. Mia Becker, Do, 26.78; 2. Spaulding, Do; 3. Stanley, NO. Diving -- 1. Morgan Stambaugh, Do, 231.55; 2. Bahoric, Do; 3. Widener, Do. 100 fly -- 1. Chalk, NO, 1:03.09; 2. Beierschmitt, Do; 3. Shoemaker, Do. 100 free -- 1. Smith, Do, 55.89; 2. Spaulding, Do; 3. Mendel, Do. 500 free -- 1. Rachel Spaulding, Do, 5:31.14; 2. Boyd, Do; 3. Mack, NO. 200 free relay -- 1. Do (Spaulding, Becker, Smith, Dacheux), 1:45.81; 2. Do; 3. NO. 100 back -- 1. Dacheux, Do, 1:03.07; 2. Bateman, NO; 3. Miller, NO. 100 breast -- 1. Link, Do, 1:15.48; 2. Aspey, Do; 3. Shoemaker, Do. 400 free relay -- 1. Do (Spaulding, Dacheux, Smith, Becker), 3:51.99; 2. Do; 3. NO.