CALN — It was no surprise that the country's top runner, Tony Russell, stole the show on Sunday at the District 1 Class AAAA Track Championships at Coatesville High School as he won both the 1600 meter run and the 3200 meter run.

Despite coming in second place in the day one preliminaries, the West Chester Henderson senior standout was still the favorite to take first on Sunday. Russell ran the 3200 first, his strategy looked to be starting off with the pack and continually advance to the front of the group until he could overtake the lead. He finished with a time of 9:07.68, four seconds better than the second place finisher.

"I felt pretty good,' said Russell. "I had trials for the mile yesterday so I took it easy, just so I could feel good coming into these races I am feeling good after this two mile so I feel like a drop a fast mile'.

Russell did drop a fast mile time as he posted a 4:16.20, which was head and shoulders better than his preliminary time of 4:24.12, and he is ready for states next weekend at Shippensburg University.The winners and those who had state qualifying times or distances for each event will move on to the PIAA Track and Field Championships."The race is going to be a lot harder and faster so the only thing I am worried about is doing the two mile and doubling back for the mile,' said Russell. "I am confident that I can do what I need to do'.


Advertisement

Russell's season has been picture perfect as he is regarded as one of the top runners in the country in addition to breaking the boys distance medley at the Penn Relays, being 11th in the nation for cross country, and winning states for indoor track.

"I've had a phenomenal senior season in all three, cross country, indoor, and outdoor track,' said Russell. "We were able to win states for cross country a second time. I am a little disappointed that we came in eleventh in regionals, but you cannot be too upset with being eleventh in the nation. But outdoor has been the coolest season by far especially winning the Penn Relays with my team'.

Russell will be attending Penn State in the fall as he looks to continue his success at the college level. His versatility as a distance runner along with his poise and experience will take him a long way.

After winning the discus throw on Saturday, Coatesville senior Darrik Muroski looked to add shot put champion as a notch to his belt. And he did just that winning the shot put. Muroski should have felt right at home as he was in the comforts of his own stadium for the finals.

"Today I just tried to stay relaxed and on my first throw I hit 54 and I was really excited because I knew I was going to win it,' said Muroski. "You have to have some confidence, you don't want to be too cocky but I really felt that I defiantly had the best chance of winning today.'Muroski knows what it takes to get to his level of success, whether it be taking advice from a coach, getting good practices in, and keeping the right mind-set going into each competition.

"The same thing I've been doing all season, get good practices, good throws, and listening to my coaches,' he said. "My whole family is into throwing so they built a shot put pit in the back yard and during the summer I'll come down here around four times a week.'

Muroski's dedication is unmatched which makes him dangerous going into states.

His Coatesville teammate, Mike Burton, was impressive also as he took the district title in the 110 meter hurdles (14.60 seconds) and helped his teammates come in second place in the 4x100 meter relay (42.62 seconds).

"My first race today went excellent, my coaches told me to stay focused, run hard, and attack the first hurdle,' said Burton. "They told me I should be confident and to go out and make states.'

Another notable Ches-Mont League winner was West Chester Rustin's Matt Dever, a junior, who won the district title in the pole vault."I did the same thing today as yesterday and got a new personal record,' said Dever. "I feel really good about next week and will probably work up to a bigger pole and try to clear 14-06 and take home a state medal.'

For the girls, Downingtown East's Kenndi Van Eyken won the triple jump with a final of 37-7.25. She had six jumps for the triple jump with a really good second phase. Her coaches spoke about about how she is the first one to practice and the last one to leave along with being very coachable.

District 1 Track Results

Class AAA Boys

Individual Finals

100 Meter Dash - - Brissett (Cheltenham) 10.71, Shaffer (Methacton) 10.92, Cook (Conestoga) 10.96; 200 Meter Dash - - Jones (Ridley) 21.75, Brissett (Cheltenham) 22.15, Leach (Norristown) 22.47; 400 Meter Dash - - Jones (Ridley) 47.06, Lewis (Chelteham) 47.80, Stellato (Wissahickon) 48.05; 800 Meter Run - - Wiseman (C.R. South) 1:59.91, Logue (Pennridge) 1:52.83, Cooper (Upper Merion) 1:53.94; 1600 Meter Run - - Russel (W.C. Henderson) 4:16.20, Caldwell (Downingtown East) 4:19.26, Barchet (W.C. Henderson) 4:19.86; 3200 Meter Run - - Russell (W.C. Henderson) 9:07.68, Wilson (C.R. North) 9:11.19, Webb (Pennsbury) 9:11.91; 110 Meter Hurdles - - Burton (Coatesville) 14.60, Weh (Upper Darby) 14.67, Jennings (Downingtown East) 14.68; 300 Meter Hurdles - - Marrington (Neshaminy) 38.06, Lewis (Cheltenham) 38.36, Jennings (Downingtown East) 39.14; 4x100 Meter Relay - - (Cheltenham) 42.31, (Coatesville) 42.42, (Academy Park) 42.43; 4x400 Meter Relay - - (Cheltenham) 3:18.07, (Central Bucks South) 3:20.10, (Pennsbury) 3:20.72 ; 4x800 Meter Relay - - (Pennridge) 7:48.18, (W.C. Henderson) 7:49.84, (Central Bucks East) 7:51.13; High jump - -Johnson (C.B. South) 6-07, Diehl (Conestoga) 6-07, Pittman (Coatesville) 6-07; Pole Vault - - Dever (W.C. Rustin) 14-00, Fadel (Wissahickon) 13-06, Rai (Marple Newtown) 13-06; Long Jump - - Bethea (Cheltenham) 22-09.50, Hill (Truman) 22-06.25, Snorweah (Pennsbury) 22-01.75; Triple Jump - - Omo — Ekpadi (North Penn) 47-01.75, Simpson (Upper Darby) 46-09, Freeman (Truman) 45-0.50; Shot Put - - Muroski (Coatesville) 54-0.25, Anderson (Glen Mills) 53-04, Searight (Glen Mills) 51-10.50; Discus Throw - - D. Muroski (Coatesville) 168-10, Varichione (Quakertown) 156-04, G. Muroski (Coatesville) 150-11; Javelin Throw - - Palaia (Spring Ford) 187-06, Leacraft (Spring Ford) 184-0, Sing (Penncrest) 174-09.

Class AA Boys

Individual Finals

100 Meter Dash - - Johnson (Springfield Mont) 10.96, Pile (Church Farm) 10.97, Nicholson (Church Farm) 11.05; 200 Meter Dash - - Johnson (Spring Field Mont) 22.78, Nicholson (Church Farm) 23.21, Wyche (Springfield Mont) 23.50; 400 Meter Dash - - Ellis (Delco Christian) 50.56, Wyche (Spring Field Mont) 50.81, Harraka (New Hope-Solebur) 51.28; 800 Meter Run - - Garrett (Delco Christian) 1:57.50, McClusick (New Hope-Solebur) 1:58.79, Morris (Springfield Mont) 2:02.60; 1600 Meter Run - - Garrett (Delco Christian) 4:38.97, House (New Hope-Solebur) 4:43.53, Kelly (Devon Prep) 4:58.60; 3200 Meter Run - - Stovall (Springfield Mont) 10:06.37, House (New Hope-Solebur) 10:15.26, Harvey (Delco Christian) 10:24.79; 110 Meter Hurdles - - Goodman (New Hope-Solebur) 15.84, Wolfe (Christopher Dock) 16.02, Elocock (Delco Christian) 16.39; 300 Meter Hurdles - - Ellis (Delco Christian) 40.62, Golins (Delco Christian) 42.33, Wolfe (Christopher Dock) 42.77; 4x100 Meter Relay - - (Bristol) 44.00, (Church Farm) 44.15, (Delco Christian) 44.94; 4x400 Meter Relay - - (Delco Christian) 3:32.03, (Springfield Mont) 3:33.55, (New Hope-Solebur) 3:40.65; 4x800 Meter Relay - - (New Hope-Solebur) 8:22.88, (Delco Christian) 8:48.72, (Devon Prep) 8:53.97; High jump - - Stone (Springfield Mont) 6-08, Anyam (Church Farm) 6-06, Inciardi (Christopher Dock) 5-10; Pole Vault - - Stone (Springfield Mont) 14-0, Scott (Christopher Dock) 12-06; Long Jump - - Stone (Springfield Mont) 21-04.75, Goins(Delco Christian) 20-11.50, Inciardi (Christopher Dock) 19-08.75; Triple Jump - - Anyam (Church Farm) 41-08.50, Schwarz (Lower Moreland) 41-02.50, Elocock (Delco Christian) 39-10.25; Shot Put - - Mallowicz (Delco Christian) 44-0.25, Inciardi (Christopher Dock) 42-06, Crouch (Calvary Christian) 42-01.75; Discus Throw - - Mintzmyer (New Hope-Solebur) 134-01, Pagano (Lower Moreland) 125-11, Malkowicz (Delco Christian) 123-05; Javelin Throw - - Stone (Springfield Mont) 169-0, Quinby (New Hope-Solebur) 150-03, Pereira (Church Farm) 146-02.

Class AAA Girls

Individual Finals

100 Meter Dash - - Jackson (Cheltenham) 12.02, Pressley (Neshaminy) 12.08, Brissett (Cheltenham) 12.10; 200 Meter Dash - - Pressley (Neshaminy) 24.31, Jackson (Cheltenham) 24.96, Brissett (Cheltenham) 25.15 ; 400 Meter Dash - - Keegan (Avon Grove) Branch (C.B. West) 56.88, Rogers (Pennsbury) 57.67; 800 Meter Run - -Villalba (C.B. West) 2:09.98, Heinicke (C.R. North) 2:12.89, Visconto (Nazareth Academy) 2:13.62; 1600 Meter Run - - Sheva (Pennridge) 4:53.97, Heinicke (C.R. North) 5:00.94, Wilson (Strath Haven) 5:02.44; 3200 Meter Run - - Sheva (Pennridge) 10:30.15, Sargent (Pennsbury) 10:48.52, Smith (Unionville) 10:57.88; 100 Meter Hurdles - - Leonard (Cheltenham) 13.70, Onuoha (Pennsbury) 14.68, Boulware (Coatesville) 14.89; 300 Meter Hurdles - - Weston (O.J. Roberts) 43.13, Onuoha (Pennsbury) 43.80, Heuer (Boyertown) 44.56; 4x100 Meter Relay - - (Cheltenham) 47.72, (Upper Darby) 48.38, (North Penn) 48.85; 4x400 Meter Relay - - (Central Bucks West) 3:48.28, (North Penn) 3:49.17, (Strath Haven) 3:51.26; 4x800 Meter Relay - - (Central Bucks South) 8:58.18, (Strath Haven) 9:04.04, (Great Valley) 9:13.03; High jump - - Taub (C.R. South) 5-05, Matthews (Abington) 5-05, Coyne (Downingtown West) 5-03; Pole Vault - - Fitzgerald (Avon Grove) 11-06, Alexakia (Upper Merion) 11-06, Liss (Cheltenham) 11-0 ; Long Jump - - Andre (Upper Darby) 19-01.50, Przybylowski (Pennridge) 18-10, Marshall (Methacton) 18-0.50; Triple Jump - - Van Eyken (Downingtown East) 37-07.25, Williams (North Penn) 37-07, Taub (C.R. South) 37-04.50; Shot Put - - Hojnacki (C.B. South) 42-02.25, Sample (Nazareth Academy) 39-11.50, Waddington (Hatboro Horsham) 39-04.75; Discus Throw - - Hojnacki (C.B. South) 141-09, Vreilovic (Strath Haven) 123-06, Ali (Bensalem) 121-09; Javelin Throw - -Player (Pope John Paul) 133-01, Homola (Oxford) 131-06, Serratore (Methacton) 128-05.

Class AA Girls

Individual Finals

100 Meter Dash - - Lupica (Villa Joseph Maria) 13.07, Kratz (Christopher Dock) 13.08, Slaughter (Country Day) 13.53; 200 Meter Dash - - Kratz (Christopher Dock) 26.05, Lupica (Villa Joseph Maria) 26.96, Fisher (Springfield Mont) 27.69; 400 Meter Dash - - Stovall (Springfield Mont) 58.65, Davis-Wooten (Bristol) 58.82, Mayer (Lower Moreland) 59.76; 800 Meter Run - - Stovall (Springfield Mont) 2:17.60, Hughes (Villa Joseph Maria) 2:20.04, Kalinovich (New Hope-Solebur) 2:23.45; 1600 Meter Run - - Landis (Christopher Dock) 5:18.25, Blackton (Springfield Mont) 5:31.57, Harmon (Lower Moreland) 5:33.27; 3200 Meter Run - - Landis (Christopher Dock) 11:28.13, DeColli (Villa Joseph Maria) 11:58.53, Walsh (New Hope-Solebur) 12:19.22; 100 Meter Hurdles - - Clements (Christopher Dock) 15.95, Anderson (Christopher Dock) 16.54, Falcon (Villa Joseph Maria) 16.94; 300 Meter Hurdles - - Clements (Christopher Dock) 46.65, Wooten (Bristol) 46.71, Hollister (Villa Joseph Maria) 47.84; 4x100 Meter Relay - - (Villa Joseph Maria) 51.02, (Christopher Dock) 51.67, (Delco Christian) 51.95; 4x400 Meter Relay - - (Villa Joseph Maria) 4:06.59, (Saint Basil Academy) 4:13.11, (Bristol) 4:14.53; 4x800 Meter Relay - - (Villa Joseph Maria) 9:38.98, (Springfield Mont) 9:47.66, (Lower Moreland) 9:49.21; High jump - - Anderson (Christopher Dock) 5-02, Hollister (Villa Joseph Maria) 5-02, Hedwell (Delco Christian) 4-10; Pole Vault - - Clements (Christopher Dock) 8-09, Singer (New Hope-Solebur) 7-06; Long Jump - - Kratz (Christopher Dock) 17-01.50, Givnish (Lower Moreland) 16-09.50, Foxhaven-gamble (Delco Christian) 16-02; Triple Jump - - Depman (Saint Basil) 35-0.50, Miller (Villa Joseph Maria) 34-07.75, Anderson (Christopher Dock) 34-06.75; Shot Put - - Plunkett (Saint Basil) 38-0.75, Ebo (Villa Joseph Maria) 37-05.75, Onal (Bristol) 35-07; Discus Throw - - Onal (Bristol) 117-0, Plunkett (Saint Basil) 116-0, Demetrius (Christopher Dock) 107-0; Javelin Throw - - Seuren (Christopher Dock) 87-01.