Oxford played air-tight defense in the second half and knocked off visiting Coatesville, 53-44, in a nonleague boys basketball game on Saturday.

The Hornets (13-3) held Coatesville to just 14 points after intermission, which included a pair of 3-point baskets in the final minute of the game.

Jordan Logan led the way offensively with 21 points, and Musty Mahmud totaled 16 points.

Ryan Hubley grabbed 11 rebounds to go along with his six points, while Dylan Dunn had four points and five steals.

Amir Ealey led Coatesville with eight points.

COATESVILLE: Crutchfield 6, Rubincam 3, Rodriguez 3, Ealey 8, Coleman 6, Lott 5, Young 3, Burke 7, Worthington 3. Totals 15 8-15 44.

OXFORD: Dunn 4, Quigley 2, Sivels 2, Mahmud 16, Clarke 2, Logan 21, Hubley 6. Totals 18 14-24 53.Coatesville 15 15 4 10 -- 44

Oxford 14 11 10 18 -- 533-point goals: Rubincam, Coleman 2, Lott, Young, Worthington, Dunn, Logan 2.

Unionville 54, Octorara 47: Unionville (2-5 league) overcame a seven-point, first-quarter deficit and posted the Ches-Mont American win.

Dan McClaskey led the Indians with 13 points, Alex Pechin had 12 and Atma Bery 10.

Octorara (0-7, 5-8) was led by Tarojae Brake (20 points) and Corey Cooper (10 points).

UNIONVILLE: Engle 8, Bery 10, Pechin 12, Rafetto 7, Foster 1, McClaskey 13, Nowosiat 3. Totals 17 12-15 54.

OCTORARA: Rogers 1, White 7, Ray 4, Brake 20, Cooper 10, Forman 5. Totals 17 8-15 47.Unionville 8 15 19 12 -- 54

Octorara 15 12 13 7 -- 473-point goals: Engle 2, Bery, Pechin 2, McClaskey 3, Brake 4, White.

W.C. Rustin 60, Glen Mills 43: West Chester Rustin (8-6) jumped out to a 39-24 halftime lead and coasted to the nonleague victory.

Andrew Chobany netted 12 points for the Golden Knights, while Ethan Ridgeway and Chris Richardson both scored 11 points.

GLEN MILLS: Bacon 2, Burgos 7, Welsh 7, Brower 1, Brickus 10, Harmon 6, Searight 2, Harris 3, Johnson 5. Totals 16 9-19 43.

W.C. RUSTIN: Chobany 12, Ammerman 3, Ridgeway 11, Anderson 8, Blake 6, Richardson 11, Reichert 2, Matthews 4. Totals 23 9-16 60.Glen Mills 13 11 6 13 -- 43

W.C. Rustin 20 19 16 6 -- 603-point goals: Burgos, Harris, Chobany 3, Ammerman, Ridgeway.

Owen J. Roberts 58, W.C. Henderson 49: Colin Costello netted 14 points and Andy Vermeil 10, but West Chester Henderson (8-7) fell in the nonleague game.

Owen J. hit eight 3-point baskets which allowed the Wildcats to gradually pull away.

O.J. ROBERTS: Condello 6, Bradford 2, Beard 5, Crider 26, Reid 3, Murphy 14, Bailey 2. Totals 16 16-20 58.

W.C. HENDERSON: Goldfine 4, Armstrong 2, DiMatteo 8, Vermeil 10, DiNacci 2, Smith 9, Costello 14. Totals 19 7-14 49.O.J. Roberts 17 16 10 15 -- 58

W.C. Henderson 19 8 9 13 -- 493-point goals: Condello 2, Beard, Crider, Reid, Murphy 3, Vermeil 2, Smith 2.

Westtown 71, Life Center (N.J.) 61: Jair Bolden scored 22 points and was named the team's most valuable player in the Kobe Bryant Play-By-Play game.

Jared Nickens added 20 points, and George Papagiannis had 18.

WESTTOWN: Nickens 20, Papagiannis 18, Bolden 22, Rupkus 5, N'Garnim 6, Totals 23 20-26 71.

LIFE CENTER: Ellison 22, Carter 4, Ogoemsim 4, Reed 6, Hines 13, Evans 2, Engel 10. Totals 24 7-12 61.Westtown 12 20 15 24 -- 71

Life Center 10 14 16 21 -- 613-point goals: Nickens 3, Papagiannis, Rupkus, Ellison 3, Engel 3.

Conestoga 59, Strath Haven 51: Conestoga (9-1, 13-2) captured its eighth straight Central League win and retained its hold on first place.

It was the Pioneers' seventh straight win overall.

Martin Dorsey led the way with 16 points, and Andrew Diehl added 15 points.

CONESTOGA: Caldwell 9, Diehl 15, Dorsey 16, Vandeventer 3, Vila 6, Larkin 6, Novak 2, Pollard 2. Totals 22 11-16 59.

STRATH HAVEN: Dienno 4, Fisher 14, Fender 14, Fuller 7, Sullivan 3, Lashley 3, Direnzi 2, Harrar 4. Totals 18 10-13 51.Conestoga 18 20 11 10 -- 59

Strath Haven 6 15 13 17 -- 513-point goals: Caldwell, Vandeventer, Larkin 2, Fisher 2, Fender, Sullivan, Lashley.

Kiski Prep 80, Phelps 75, OT: Phelps used a second-half comeback to send the nonleague game into overtime, but Kiski prevailed with a 14-9 edge in the extra period.

Ray Mohring and Terry Larrier both scored 20 points for the Lions, while Mustapha Traore added 11 points.

KISKI PREP: Udezeh 9, Lombardi 15, Babic 24, Bearer 5, Shelton 24, Kcehowski 1, Otzyv 2. Totals 19 33-39 80.

PHELPS: Traore 11, Bedulskij 2, Larrier 20, Mohring 20, McKnight 15, O'Hara 6, Jackson 1. Totals 27 14-24 75.Kiski 19 12 20 15 14 -- 80

Phelps 15 8 24 19 9 -- 753-point goals: Shelton 5, Babic 2, Bearer, Lombardi, Mohring 4, Larrier 2, McKnight.

Church Farm 49, Devon Prep 30: Church Farm (5-1, 8-4) was in charge all the way in the Bicentennial League win.

Aondofa Anyam netted 18 points, Tyler Ofray 17 and Joey Shelton 14 to lead the Griffins.

C.J. Kohlbrenner had 14 points to lead Devon Prep.

CHURCH FARM: Ofray 17, Shelton 14, Anyam 18. Totals 18 7-13 49.

DEVON PREP: Kohlbrenner 14, Shannon 2, McKenna 2, McSurdy 6, Lapran 2, Sidor 2, Hegarty 2. Totals 12 6-10 30.Church Farm 14 6 15 14 -- 49

Devon Prep 4 5 3 18 -- 303-point goals: Ofray 2, Shelton 3, Anyam.

Downingtown East 60, Boyertown 50: A 24-14 run in the second quarter helped Downingtown East (9-6) win the nonleague game.

Freshman Gary Grove had a couple of steals and scored eight points in the second period.

Cary Angeline finished with 25 points, Ryley Angeline 13 and Kyle Tucker 10.

BOYERTOWN: Smith 3, McAteer 4, Corcoran 25, Bauman 11, Moyer 1, Denin 6. Totals 19 5-6 50.

DOWNINGTOWN EAST: Tucker 10, Feamster 3, C. Angeline 25, R. Angeline 13, Grove 9. Totals 21 15-22 60.Boyertown 11 14 16 9 -- 50

Downingtown East 15 24 9 12 -- 603-point goals: Corcoran 6, Bauman, C. Angeline, R. Angeline, Grove.

Avon Grove 57, Valley Forge Military Academy 36: Eric Ligda paced the Red Devils (6-8) with 14 points in the nonleague victory.

Chris Barto also had 14 points for Avon Grove and Mike Deitz added 10.

VALLEY FORGE: Still-Lock 8, Caanara 2, Roser 7, Daniels 10, Minor 3, Isaacs 6. Totals: 12 11-19 36.

AVON GROVE: Sottung 1, Deitz 10, Guckin 2, MacCrory 3, Barto 14, Colagreco 10, Rafferty 1, Ligda 14, Hoover 2. Totals: 19 16-24 56Valley Forge 14 3 8 11--36

Avon Grove 26 4 18 9--573-point goals: Daniels, Dietz, Colagreco 2.

Girls BasketballW.C. East 56, Unionville 36: West Chester East (10-4) used a 33-14 run over the second and third quarters to down Unionville (5-9) in the nonleague game.

Nina Mazzarelli led the Vikings with 31 points, while Holly Hager chipped in with 12 points.

Micayla Flores was top scorer for Unionville with eight points.

UNIONVILLE: M. Flores 8, Mason 7, Pancoast 6, M. Shanahan 6, Thames 4, Weber 3, Breeding 2. Totals 10 15-23 36.

W.C. EAST: Mazzarelli 31, Hartman 8, Hager 12, Batog 3, Culbertson 2. Totals 19 17-28 56.Unionville 10 10 4 12 -- 36

W.C. East 10 17 16 13 -- 563-point goals: Weber, Mazzarelli.

Great Valley 46, Coatesville 43: Ashlyn Smith scored 18 points, and Great Valley took advantage of 19 Coatesville turnovers to win the nonleague game.

Zada Bookman led Coatesville (8-6) with 14 points, and Brianna White added 12.

GREAT VALLEY: Edwards 5, Liberato 2, Campetti 8, Buettner 9, Smith 18, Aker 2, DiSanto 2. Totals 20 4-12 46.

COATESVILLE: Bookman 14, Saunders 8, Donovan 5, White 12, Turner 4. Totals 15 12-18 43.Great Valley 10 6 14 16 -- 46

Coatesville 4 14 12 13 -- 433-point goals: Campetti, Smith, Donovan.

Downingtown West 48, Owen J. Roberts 45: Hannah Supplee scored 14 points and hauled in eight rebounds for Downingtown West (8-6) in the nonleague victory.

Supplee's eight fourth-quarter points helped the Whippets suppress Owen J.'s comeback attempt.

Maddie Dew scored 11 of her 17 points in the second quarter when Downingtown West went on a 17-7 run.

Holly Schanck finished with eight points and eight rebounds.

DOWNINGTOWN WEST: Dew 17, Caruso 5, Supplee 14, M. Camden 2, Schanck 8, Steffen 2. Totals 17 12-20 48.

O.J. ROBERTS: Testa 13, Glenn 2, Huzzard 2, Painter 4, Shimkonis 2, Walsh 10, Evans 12. Totals 17 5-11 45.Downingtown West 10 17 9 12 -- 48

O.J. Roberts 12 7 9 17 -- 453-point goals: Dew 2, Testa 3, Walsh, Evans 2.

Oley Valley 58, Kennett 52: Jess Hussey's 25 points led Kennett (7-9) in the nonleague game.

Aimee Armitage added 12 points.

The Blue Demons trailed by 19 points, and cut the deficit to two points with 20 seconds remaining. Oley Valley held on via the foul line.

KENNETT: Armitage 12, Bonifacino 6, DeVoe 7, Hussey 25, Turner 2. Totals 17 15-24 52.

OLEY VALLEY: Matuszak 4, Moll 8, Rizzuti 19, Vallely 7, Renninger 20. Totals 20 12-14 58.Kennett 7 6 14 25 -- 52

Oley Valley 19 11 7 21 -- 583-point goals: Armitage 2, DeVoe, Rizzuti 5, Valley.

Conestoga 33, Strath Haven 19: Abbie Mack's 18 points and 12 rebounds propeled Conestoga in the Central League win.

The Pioneers (7-3, 9-5) held Strath Haven to single digits in all four quarters as Rachel Howry, Kate Nalevanko, Liana Weishaar, and Maddy Tessier-Kay (eight blocked shots) were solid.

Weishaar also hit several key foul shots to stop Strath Haven's comeback attempt.

STRATH HAVEN: Johnson 10, Scott 5, Vresilovic 4. Totals 7 3-7 19.

CONESTOGA: Tessier-Kay 4, Weishaar 5, Nalevanko 2, Howry 4, Mack 18. Totals 11 11-14 33.Strath Haven 1 6 3 9 — 19

Conestoga 4 8 9 12 — 33 3-point goals: Johnson 2.

WrestlingBuckley Duals: Coatesville went 5-0 in the tournament and set a school record for wins in a season.

The Red Raiders improved to 20-3, and assistant coach Al Wolstenholme recorded his 500th career victory in his tenure as both a head coach and an assist coach.

Coatesville notched wins over Haverford School (42-18), Radnor (54-21), Abington (60-15), Harriton (60-15) and Germantown Academy (39-30).

Going 5-0 were Sean McBride (106), Colin McBride (120), Chase Stephens (126), and Mike Boykin (220).

Great Valley went 2-3 on the day with wins over Harriton (63-10) and West Chester East (57-12).

The Patriots fell to Germantown Academy (41-12), Northern Lehigh (45-23) and Harry S. Truman (49-25).

Shane Ruhnke (152) and Dean Lang (285) won all five of their matches.

West Chester East lost to Great Valley, Germantown Academy (49-21), Truman (61-10), Northern Lehigh (54-11) and Haverford School (55-24).

Rob Ritrovato (195) and Noah Hankin (113) posted 4-1 marks on the day.Tom Hecker Duals: Downingtown East continued its impressive run as it finished first in the tournament at Garden Spot.

The Cougars (19-0) beat Emmaus 41-29, Waynesboro 61-9, Wilson (West Lawn) 46-15, Upper Darby 52-15 and state-ranked Central Dauphin 44-21 in the championship match.

Wade Cummings (126), Jared Leonetti (132), Christian Jarani (170), Jason Gibson (182), Adam Pleines (195), and Sean Snodgrass (285) all finished 5-0 in the tourney.

Going 4-1 were Austin Lillis (138), James Meyer (152), and Billy McGinley (220).Kennett Duals: Kennett finished fourth in its own eight-team tournament.

The Blue Demons went 1-2 in their pool matches, which earned them a spot in the semifinals.

However, they lost to Ridley 54-18, then fell to Glen Mills 54-30 in the match for third.

In the pool matches, Kennett beat Bristol 44-30, but lost to Pottstown 46-21 and Academy Park 42-41.

Ridley finished in first place.Valley Forge Cadet Invitational: Westtown had four champions as it finished first out of 14 schools with 214 points. Bishop McDevitt was second with 157.

Leading the champions parade was Luke Neal at 138 with a 16-2 major decision. Jake Chien also won by major decision at 145. Clay McKee captured the title at 182 by pin in 1:21 and Ethan Fye also won by pin in 1:47.

Boys Indoor TrackYale Classic: Downingtown East's J'Von Jennings finished first overall in the 55 hurdles with a time of 7.48 on Saturday.

Adam Carcella was seventh in the 800 (1:59.92), and Billy Caldwell placed 10th in the mile (5:23.34).Greater Phila. Coaches Meet: Coatesville produced four first-place finishes in the Division I meet at Haverford College.

Daniel Williams won the 60 high hurdles (8.43) and qualified for the state indoor meet.

Qualifying for the meet of champions with their first-place efforts were Mike Burton in the 200 (23.68), Jonathan Jones in the high jump (6-0), and Jay Stocker in the long jump (19-9 3/4).

Garrett Muroski placed third in the shot put (44-1).

Boys Swimming

Great Valley 87, Kennett 71: Colin McNamara (200 free), Noah Hyduke (200 IM), and Gordon Hyduke (100 backstroke) notched first-place finishes for Great Valley (2-1 league) in the Ches-Mont American meet.

John Libert won the 50 free and 100 butterfly for Kennett (0-3 league).

Girls SwimmingGreat Valley 90, Kennett 80: Great Valley (2-1 league) prevailed in the Ches-Mont American meet as Courtney Cortese won the 50 free and 100 free.

Katie Sharp captured first in the 100 backstroke.

For Kennett (1-2 league), Amalija Jurcik touched first in the 200 free and 100 breaststroke, while Bailey Reigel won the 200 IM and 100 butterfly.