West Chester Henderson's Tony Russell has been named the Pennsylvania Gatorade Boys Cross Country Runner of the Year.

The award recognizes outstanding athletic production, high standards of academic achievement, and exemplary character demonstrated on and off the racecourse.

Russell is the first Gatorade Pennsylvania Boys Cross Country Runner of the Year to be chosen from Henderson.

He won the PIAA Class AAA individual championship this past season, and led Henderson to the team title.

The senior standout won the Nike Cross Nationals Northeast Regional championship, and placed 11th nationally at the NXN final.

"Tony has great talent and he had a great year,' said Henderson head coach Kevin Kelly. "He's a super-fluid runner with tremendous endurance, and he's not afraid to go after it. His performances speak for themselves.'

Russell is a finalist for the prestigious Gatorade National Boys Cross Country Runner of the Year Award which will be announced later this month.

Track

Lewis Named to Pa. Track Hall of Fame: Harry Lewis, a Coatesville coach and administrator, has been elected to the Pennsylvania High School Track and Field Hall of Fame.

Lewis was head boys track coach at Coatesville from 1975 to 2001, had three PIAA boys champions in 1977, and led the Red Raiders to a top-10 team finish in 1977, 1982-1987, 1990, and 1994.

Coatesville won the PTFCA state indoor track championship in 1983, and was second in 1984 and 1987.

Lewis was President of the Track & Field Coaches Association of Greater Philadelphia from 1988 to 1997, and has been an official at the Penn Relays since 1978.

The induction ceremony will take place on Saturday, March 1, during the Indoor State Championship Meet at Penn State University.Boys BasketballDowningtown East 65, Coatesville 58: Cary and Ryley Angeline combined for 54 of the Cougars' (4-3, 8-6) 65 points in the Ches-Mont National victory.

Cary Angeline had a game-high 30 points and Ryley chipped in with 24.

Kyle Tucker turned in another solid game controlling the ball and helping out defensively.

Kevin Crutchfield paced the Red Raiders (5-2, 8-7) with 16 points and Keenan Coleman added 15.

DOWNINGTOWN EAST: Tucker 4, Feamster 5, C. Angeline 30, R. Angeline 24, Gallimore 2. Totals: 24 13-19 65.

COATESVILLE: Crutchfield 16, Rubincam 2, Rodriguez 4, Ealey 10, Coleman 15, Lott 2, Burke 9. Totals: 24 7-10 58.Downingtown East 18 15 15 17--65

Coatesville 13 14 12 19--58

3-point goals: R. Angeline 4, Coleman 3.

Great Valley 72, Octorara 37: Cyree Ames had all 12 of his points on 3-pointers in the first quarter as the Patriots (5-1, 12-1) cruised to the Ches-Mont American victory.

Mikal Bridges led all scorers with 18 points.

DeVante White led the Braves (0-6) with 10 points.

OCTORARA: White 10, Middleton 2, Way 2, Lake 9, Dickinson 2, Cooper 3, Pointek 3, Reynolds 5, Foreman 1. Totals: 12 12-22 37.

GREAT VALLEY: Ames 12, McQuay 5, Buchholz 7, Cohen 7, Bridges 18, Miller 2, Buzan 4, McGlond 11, Alston 1, Weienger 5. Totals: 26 12-16 72.Octorara 9 6 13 8--37

Great Valley 21 16 23 12--723-point goals: White, Ames 4, McQuay, Cohen Bridges, McGlond.

W.C. Rustin 57, Sun Valley 46: Ethan Ridgeway paced the Golden Knights (4-3, 7-6) with 19 points and Andrew Chobany added 13 for the Ches-Mont American victory.

SUN VALLEY: Evan 8, Chandler 16, Gilfoye 7, Wood 3, Miller 7, Wiese 5. Totals: 15 11-16 46.

W.C. RUSTIN: Chobany 13, McCarrick 7, Ridgeway 19, Blake 7, Richardson 10, Halverson 2. Totals: 19 17-26 57.Sun Valley 6 8 15 18--46

W.C. Rustin 24 5 13 15--573-point goals: Evan 2, Chandler, Wood, Wiese, Chobany, McCarrick, Ridgeway, Richardson.

W.C. East 54, Avon Grove 46: Evan Anderson poured in 27 points and Kyle Smith added 10 as the Vikings (2-5 6-8) recorded the Ches-Mont National win.

Mike Deitz led the Red Devils (3-4) with 18 points.

AVON GROVE: Peterson 3, Ligda 4, Colagreco 5, Barto 5, McCauley 3, Koehler 7, Dominick 6, Deitz 18, Sotegung 3. Totals: 16 5-11 46.

W.C. EAST: Z. Smith 6, Anderson 27, Chaney 2, Murphy 7, Hostettler 2, K. Smith 10. Totals: 16 16-22 54.Avon Grove 7 13 8 18--46

W.C. East 17 13 11 13--54

3-point goals: Deitz 3, Kohler 2, McCarthy, Colagreco, Peterson, Z. Smith 2, Anderson 3, Murphy.

Oxford 60, Unionville 40: Oxford (6-1, 12-3) broke open the close Ches-Mont Mont American game with a 41-23 run in the second half.

Aaron Sivels came off the bench and led a strong defensive effort after halftime. He also was a force on the boards.

Jordan Logan netted 11 points, while Miles Clarke, Musty Mahmud and Dylan Dunn all had 10 points.

Matt Godek led Unoinville (1-5 league) with eight points.

UNIONVILLE: Bery 2, Hoffman-Reardon 2, Barrett 2, Pechin 3, Rafetto 7, Foster 4, McClaskey 6, Nowosiat 6, Godek 8. Totals 17 2-5 40.

OXFORD: Dunn 10, Sivels 2, Mahmud 10, Clarke 10, Logan 11, Hubley 7, Herb 3, Mosley 7. Totals 22 9-11 60.Unionville 11 6 6 17 -- 40

Oxford 6 13 19 22 -- 603-point goals: Pechin, Rafetto, McClaskey 2, Dunn 2, Logan 3, Herb, Mosley.

Conestoga 56, Upper Darby 39: Conestoga (8-1, 12-2) captured the key Central League victory as Andrew Diehl notched 15 points and Martin Dorsey 12.

Dan Vila contributed nine points, including a dunk, and 11 rebounds.

The Pioneers solidified their hold on first place in their division.

CONESTOGA: Caldwell 7, Yonda 9, Diehl 15, Dorsey 12, Vandeventer 2, Vila 9, Knight 2. Totals 18 18-21 56.

UPPER DARBY: Green 3, Aleande 3, Timmons 2, Keene 12, Toure 6, Adams 5, Rice 8. Totals 13 6-9 39.Conestoga 12 17 15 12 -- 56

Upper Darby 3 11 17 8 -- 393-point goals: Caldwell, Diehl, Green, Aleande, Keene 4, Touri.

Westtown 66, Moorestown Friends 25: George Pappagiannis scored 12 points, and Jeremy Evans had 10 to lead Westtown in the Friends League victory.

Girls BasketballBishop Shanahan 66, W.C. Henderson 38: Rachel Parker's 16 points helped Bishop Shanahan (5-2, 13-2) cruise to the Ches-Mont National win.

The Eagles shot out to a 41-18 halftime lead.

Jenna Maratea netted nine points for Henderson (1-6 league).

W.C. HENDERSON: Scott 3, Gawrylowicz 5, Cullinan 2, Kneis 4, Feeley 6, Maratea 9, Bertrando 7, Duffy 2. Totals 13 10-19 38.

BISHOP SHANAHAN: Trevisan 2, Briglia 5, Forde 7, Wirshup 4, Powers 4, Habbel 5, Dreiling 8, Parker 16, Basile 8, Phillips 7. Totals 24 12-18 66.W.C. Henderson 3 15 12 8 -- 38

Bishop Shanahan 14 27 19 6 -- 663-point goals: Feeley 2, Briglia, Forde, Habbel, Basile 2, Phillips.

Unionville 51, Oxford 40: Unionville (4-3, 6-7) held Oxford to two points in the first quarter and went on to post the Ches-Mont American victory.

Taylor Thames scored 18 points and Micayla Flores 12 for the Indians.

Melanie Kempf led Oxford (1-6 league) with 14 points.

OXFORD: Fernandez 8, Nask 6, Nadachowski 2, Bahles 7, O'Connor 3, Mel. Kempf 14. Totals 11 16-27 40.

UNIONVILLE: Breeding 4, McGinnis 3, M. Shanahan 4, Thames 18, Pancoast 7, Weber 3, M. Flores 12. Totals 21 9-25 51.Oxford 2 13 11 14 -- 40

Unionville 10 21 10 10 -- 513-point goals: Mel. Kempf 2.

W.C. East 55, Avon Grove 10: Nina Mazzarelli pumped in 30 points, and West Chester East improved to 5-2 in the Ches-Mont National Division.

Cindy Martin scored four points to lead Avon Grove (0-7 league).

W.C. EAST: Batog 5, Culbertson 6, Newell 2, Mazzarelli 30, Hager 8, McCloskey 2, Hartman 2. Totals 20 11-21 55.

AVON GROVE: Crowell 1, Martin 4, Boyer 2, Connor 2, Whitman 1. Totals 3 4-14 10.W.C. East 8 27 14 6 -- 55

Avon Grove 0 7 2 1 -- 103-point goals: Mazzarelli 4.

W.C. Rustin 73, Sun Valley 34: West Chester Rustin (7-0, 11-3) jumped out to a 44-15 halftime lead in the Ches-Mont American win.

Annie Pitts only scored four points, but played a strong game defensively for the Golden Knights.

Courtney Warley was also a factor with 12 points and a solid overall performance. Noelle Powell chipped in with 14 points.

W.C. RUSTIN: Ca. Warley 8, Walls 7, Pitts 4, Co. Warley 12, Powell 14, O'Hare 6, Griesemer 2, Franklyn 16, Costin 4. Totals: 32 5-13 73.

SUN VALLEY: Lannon 10, Corrento 2, Stigale 3, Adelberger 2, Savage 16, Duncan 1. Totals: 14 4-7 34. W.C. Rustin 24 20 15 14 — 73

Sun Valley 5 10 4 15 — 343-point field goals: Walls 2, Powell, O'Hare, Lannon, Stigale.

Great Valley 43, Octorara 17: Sandy Viguers had 14 points and Ashlyn Smith added 11 to lead the Patriots (5-1 division) to the Ches-Mont American victory.

Amber Stirling led the Braves (0-7, 1-14) with nine points.

GREAT VALLEY: Lieberatscoli 2, Campetti 5, Buettner 2, Smith 11, Aker 4, Viguers 14, Kirk 4, Keith 1. Totals: 16 4-6 43.

OCTORARA: Walter 2, Dagny 1, Stiri 9, Kirk 3, Kerrigan 2. Totals: 6 5-10 17.Great Valley 11 11 8 13--43

Octorara 3 3 5 6--173-point goals: Campetti, Viguers 4.

Conestoga 48, Upper Darby 26: Ellie Mack had 17 points and six rebounds to help the Pioneers (6-3, 8-5) to the Central League victory.

Maddy Tessier-Kay recorded 13 points and blocked seven shots, and Shannon Sweeney scored all five of her points in the fourth quarter when Conestoga outscored Upper Darby, 16-3.

UPPER DARBY: Townsend 7, Gallagher 8, Williams 8, Sharef 3. Totals: 9 6-14 26.

CONESTOGA: Monestero 4, Tessier-Kay 13, Weischaar 2, Nalavanko 7, Sweeney 5, Mack 17. Totals: 18 12-17 48.Upper Darby 11 5 7 3--26

Conestoga 12 8 12 16--48

3-point goals: Gallagher, Williams.

St. Basil 49, Villa Maria 43: Villa Maria erased a 13-point, first-half deficit, but couldn't hold on in the Athletic Association of Catholic Academies game.

The Hurricanes (5-2, 7-6) trailed 17-4 in the first quarter, and fought back to lead by four with four minutes left in the game.

St. Basil ended up outscoring the Hurricanes 13-6 in the final period.

Jackie Carlin netted 17 points for Villa.

VILLA MARIA: Carlin 17, Tirney 1, Namiotka 8, Mooney 4, Fetterolf 3, Knopp 6, O'Rourke 4. Totals 17 9-11 43.

ST. BASIL: Lapkiewicz 6, Forst 12, Skalski 5, Greenberg 9, Fuegel 11, Sloan 6. Totals 16 11-15 49.Villa Maria 6 16 15 6 -- 43

St. Basil 17 8 11 13 -- 493-point goals: Forst 3, Greenberg, Fuegel 2.

Boys SwimmingPerkiomen Valley 107, W.C. Henderson 79; Perkiomen Valley 127, W.C. East 59: Thomas McCormick was a double winner for West Chester Henderson (2-2, 2-4) in the Ches-Mont National meet against Perk Valley.

McCormick was first in the 100-yard butterfly (55.30) and 100 breaststroke (59.08).

Justin Dychala won the 200 free (1:50.71), and Luke Pennington won diving (170).

Perk Valley improved to 4-0 in the league with the double win.

For West Chester East (1-3, 3-3), James Kirkby won the 200 free (1:52.68), and Greg Reilly took first in the 100 backstroke (56.03).

Girls SwimmingW.C. Henderson 103, Perkiomen Valley 75; Perkiomen Valley 124, W.C. East 62: West Chester Henderson (4-0, 6-0) remained undefeated with the Ches-Mont National win over Perk Valley.

Maddie McNichol captured the 200-yard free (2:00.05) and 100 free (54.80), while Rachel Hazard won the 200 IM (2:17.11) and 100 butterfly (1:02.44) to lead the Warriors.

Other winners for Henderson were Maddie Schaeffer in diving (207.60), Erika Marlin in the 500 free (5:24.66), and Melanie Wicka in the 100 backstroke (1:03.32).

Perk Valley improved to 3-1 in the league with the win over West Chester East.

Tara Percival won diving (140.85) for East (1-3, 2-4), while Amy Barrett took first in the 100 backstroke (1:05.87).